Wiadomości z Piekar Śląskich

Praca biurowa na stojąco - czy warto?

  • Dodano: 2018-07-27 12:00

Siedzący tryb życia może dać się we znaki każdemu, kto wykonuje swoje obowiązki zza biurka. Świadomość, że wielogodzinne, stałe funkcjonowanie w pozycji siedzącej może przyczynić się do wielu chorób sprawia, że coraz więcej pracowników biurowych jest zainteresowanych wykonywaniem swoich zadań na stojąco.

Moda na stojącą pracę przy biurkach przywędrowała do nas zza oceanu. Prekursorami nowego trendu, odnotowanego w 2012 roku przez „The Wall Street Journal”, byli szefowie kalifornijskich biur Google i Facebooka. Stopniowo biurka umożliwiające pracę na stojąco wkraczają także do nowoczesnych polskich biur. Choć daleko nam jeszcze do standardów skandynawskich, gdzie około 90% pracowników ma dostęp do tak zwanych biurek stojących, popularność takiego rozwiązania cały czas rośnie.

 

Konsekwencje siedzącego trybu życia

 

W świetle wielu badań popularne hasło „siedzenie to nowe palenie” jest jak najbardziej uzasadnione. Osoby prowadzące siedzący tryb życia narażone są na szczególnie duże ryzyko śmierci z powodu ataku serca oraz cukrzycy. Siedzenie ponad 6 godzin dziennie to również prosta droga do nadwagi – według badań przeprowadzonych przez American Cancer Society, nawet regularne ćwiczenia (minimum 5 godzin w tygodniu) mogą w takich wypadkach okazać się niewystarczające. Ponadto siedzący tryb życia to jeden z czynników wywołujących żylaki i hemoroidy ze względu na zaburzony przepływ krwi. Równie częstym problemem wynikającym z długotrwałego siedzenia za biurkiem są bóle pleców, szyi i nadgarstków. Można próbować radzić sobie z tymi dolegliwościami, wyposażając biurowo w ergonomiczne krzesła, umożliwiające swobodną regulację siedziska i oparcia. Albo pozwolić pracownikom wstać.

 

Wybieramy biurko do pracy stojącej

 

Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele biurek umożliwiających stojącą pracę. Najpopularniejszym i najbardziej komfortowym z nich jest tak zwane sit-stand desk, czyli biurko z dużym zakresem regulacji wysokości, w zależności od potrzeb umożliwiające pracę zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Ergonomiczne wersje takich mebli znaleźć można w asortymencie firmy AJ Produkty. Oferowane przez AJ Produkty biurka z elektryczną regulacją wysokości umożliwiają bardzo szybkie dostosowanie stanowiska pracy do wzrostu konkretnego pracownika. Mniej popularnym modelem jest wysokie biurko bez regulacji wysokości, wymuszające ciągłą pracę stojącą. Nie jest to rozwiązanie tak korzystne jak biurka typu sit-standing; jeśli pracownicy chcą z nich korzystać, powinni mieć również dostęp do wysokiego stołka. Oba modele powinny spełniać wymagania dotyczące standardowych biurek: być stabilne, solidne i mieć dużą powierzchnię do pracy. Wybrany model biurka warto uzupełnić o gadżety podnoszące komfort pracy stojącej, takie jak ergonomiczne maty odciążające nogi i plecy.

 

Korzyści z pracy przy stojącym biurku

 

Podstawowa zaleta pracy w pozycji stojącej to odciążenie kręgosłupa – postawa pionowa jest naturalną pozycję człowieka, zdrowszą niż jakiekolwiek inne. Przybierając ją, wzmacniamy całą sylwetkę, zmniejszamy ryzyko problemów z ciśnieniem oraz krążeniem, a przy okazji spalamy więcej kalorii (tylko stojąc!). Warto również zauważyć, że stojąca praca przyczynia się do wzrostu naszej produktywności – jesteśmy mniej senni, bardziej skoncentrowani i wykonujemy nasze obowiązki szybciej niż w pozycji siedzącej. W skali całego biura praca stojąca może znacząco usprawnić realizację powierzonych pracownikom zadań – przemieszczanie się między stojącymi stanowiskami pracy jest sprawniejsze, a swoboda ruchu rąk – większa.

 

Stojącą pracę przy biurku wprowadzajmy w życie stopniowo, dając naprężonym mięśniom czas na regenerację. Biurka z dużym zakresem regulacji wysokości pozwolą nam odnaleźć równowagę między stojącym a siedzącym trybem pracy i czerpać z nich jak najwięcej korzyści.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.