Wiadomości z Piekar Śląskich

Przejścia dla pieszych z nowymi znakami

  • Dodano: 2013-07-17 15:45
Nowe, zwiększające bezpieczeństwo pieszych oświetlenie pojawiło się na czterech piekarskich "zebrach".
 
Znaki przy przejściach zostały wyposażone w dodatkowe żółte, pulsujące światła, które zwracają uwagę kierowców na konieczność zachowania wzmożonej ostrożności. Kolejne – piąte – przejście – zostanie wyposażone w dodatkowe oświetlenie już w najbliższych tygodniach.
 
Według statystyk policyjnych w 2012 roku w Polsce zginęło 1152 pieszych, a 9548 zostało rannych. Wypadki z udziałem pieszych – nazywanych "niechronionymi" uczestnikami ruchu drogowego – stanowią w Polsce około 40% wszystkich wypadków na drogach. To wciąż bardzo dużo, zwłaszcza w porównaniu do wielu krajów europejskich.
 
Bezpieczeństwo na drogach jest dla nas niezwykle ważne, staramy się systematycznie i w miarę możliwości wprowadzać rozwiązania, które je poprawiają – wyjaśnia Stanisław Korfanty, prezydent Piekar Śląskich.
 
Migające nad znakiem światła do tej pory stosowane były raczej na przejściach, znajdujących się na trasach szybkiego ruchu. Nowoczesna technologia  sprawia jednak, że coraz częściej instalowane są także w miastach. Dodatkowe oświetlenie znaku zasilane jest energią słoneczną i zaczyna migać, kiedy pieszy zbliża się do przejścia. Dzięki temu, kierowcy dużo wcześniej są w stanie dostrzec, że ktoś ma zamiar przejść przez ulicą. Szczególne znaczenie ma to w czasie trudnych warunków drogowych: deszczu, śnieżyc, czy – po prostu – wieczorem, kiedy widoczność gwałtownie spada.
 
W dodatkową sygnalizację wyposażone zostały newralgiczne przejścia dla pieszych w mieście –przy ulicy Tarnogórskiej (w rejonie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1), przy ulicy Konstytucji 3 Maja (w rejonie skrzyżowania z ul. Śląską), przy ulicy Przyjaźni (w rejonie skrzyżowania z ul. Rycerską) oraz przy ulicy Bytomskiej (w pobliżu budynku poczty). W najbliższym czasie zostanie w podobne oznakowanie wyposażona kolejna piekarska „zebra” – trwa właśnie wybór lokalizacji.
 
Warto przypomnieć kilka wcześniejszych inwestycji, których celem była poprawa bezpieczeństwa drogowego. Do najważniejszych należą zapewne remont skrzyżowania ul. Generała Ziętka i Konstytucji 3 Maja, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz nowa sygnalizacja świetlna przy ulicy Biskupa Bednorza w Brzezinach Śląskich. Ta ostatnie znajduje się – co szczególnie ważne – w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 14 i brzezińskiego kościoła.
 
Koszt wyposażenia pięciu przejść w dodatkową sygnalizację ostrzegawczą wyniósł 64. tys. zł. W kolejnych latach miasto planuje instalację tego typu wyposażania na kilkunastu przejściach dla pieszych. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.