Wiadomości z Piekar Śląskich

Rekordowa inwestycja w Piekarach Śląskich

  • Dodano: 2017-11-23 17:45

Blisko sto milionów złotych władze miasta wydadzą na kompleksowy remont Osiedla Wieczorka. Pieniądze będę pochodzić z rekordowego dofinansowania przyznanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, z Unii Europejskiej oraz z kasy miasta.

Ten rekordowy projekt rewitalizacyjny zakłada zmianę systemu ogrzewania budynków – zlikwidowane zostaną wszystkie piece węglowe, a 81 budynków zostanie podłączonych do centralnego ogrzewania. Następnie zostanie wykonana kompleksowa termomodernizacja.

Koniec z nieszczelnymi kominami, ryzykiem zaczadzenia, nieszczelnymi oknami, wilgocią, czy sypiącymi się tynkami. W ciągu czterech lat osiedle całkowicie się zmieni. Architekci wzorowali się na najlepszych rozwiązaniach krajowych i zagranicznych – podkreśla Sława Umińska – Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

W pierwszej kolejności podłączone zostanie centralne ogrzewanie. Koszty doprowadzenia ciepła do budynków poniesie MPEC, który już przygotowuje się do tej inwestycji. Następnie zostaną wykonane instalacje wewnętrzne i rozpocznie się termomodernizacja.

W pierwszym etapie remont obejmie budynki, następnie infrastrukturę: drogi, chodniki, trawniki i otoczenie budynków.

Chcemy aby inne miasta mogły wzorować się na tym przykładzie. Kiedy zaczynaliśmy się przygotowywać do tego projektu niewiele osób chciało uwierzyć w tę ideę – mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich – Przyznaję, że czasem patrząc na jego skalę sam nie wierzyłem, że damy sobie z tym radę. Mimo wszystko postawiliśmy wszystko na jedną kartę.

Na elewacjach pojawi się biały kolor w połączeniu z innymi barwami. Osiedle zostało podzielone na kwadraty, które zyskają własną, niezależną kolorystykę.

Co więcej, budynki będą się różnić między sobą odcieniami. To na pewno odważna zmiana, ale projektanci chcieli aby było to modelowe osiedle i przykład ciekawej architektury – dodaje Krzysztof Turzański.

Jak wygląda harmonogram prac? Jeszcze w tym roku odbędą się spotkania wspólnot mieszkaniowych. Następnie zostaną podpisane podpisanie umowy z WFOŚ i ogłoszone przetargi.

W 2018 roku rozpoczną się prace: na starym osiedlu na ul. Andersa, Maczka, Papieża Jana Pawła II i Waculika. W 2019 prace będą kontynuowana na ulicy Maczka, Jana Pawła II, Waculika a następnie przeniosą się na ul. Armii Krajowej, Jankego, Okulickiego, Mastalerza. Rok 2020 to dalsze prace na Maczka, Armii Krajowej, Hallera, Kleeberga. Rewitalizacja zakończy się w 2021 roku pracami na Maczka, Waculika i Roweckiego.

Warto podkreślić, że bez pieniędzy zewnętrznych nie byłoby szans na realizację projektu. – Każdy z 81 budynków ma osobną dokumentację – liczącą około 160 stron. Razem kilkanaście tysięcy stron. Podobno jesteśmy jedynym miastem przygotowanym do tak kompleksowego projektu. Dokumenty do WFOŚ przywoziliśmy ciężarówką – mówi Sława Umińska-Duraj.

To był ogrom pracy, który wykonali pracownicy ZGM, a także wydział UM zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych i urzędnicy powołani do specjalnego zespołu pracującego nad przygotowaniem wniosku.

Miasto pozyskało 50 milionów z WFOŚ, na które składają się: dotacja bezzwrotna w wysokości 30 mln złotych oraz nieoprocentowana pożyczka w wysokości 20 mln. Wkład własny do tego projektu wynosi 25 mln złotych – na co składa się 20 milionów z miejskiej kasy i 5 mln, które pokrywają właściciele mieszkań.

Pożyczka będzie spłacana przez 20 lat. Miasto 22 mln, a właściciele 5 mln. Łącznie poniesione koszty realizacji projektu wyniosą: 30 mln po stronie WFOŚ, 40 mln po stronie miasta i 10 mln po stronie właścicieli mieszkań.

Poza tym wyremontowanych zostanie jeszcze 5 budynków należących w całości do miasta . Środki na ten cel oraz remont budynku przedszkola (będzie dopasowany kolorystycznie do koncepcji) pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Całkowity koszt rewitalizacji szacowany jest na blisko 100 milionów złotych.

20 listopada na osiedlu odbyła się konferencja prasowa. Dziennikarze mogli zapoznać się z tematem rewitalizacji, a także porozmawiać z wiceprezydentem Krzysztofem Turzańskim, prezesem zarządu WFOŚiGW w Katowicach Andrzejem Pilotem, dyrektor ZGM w Piekarach Wiolettą Bielawską oraz członkiem zarządu MPEC w Piekarach Bartoszem Szuberem.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.