Z początkiem sierpnia powinien być gotowy system Metroroweru w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. System obejmie wówczas 7 tys. rowerów w 31 miastach i gminach. Pojawi się także w naszym mieście. W Piekarach Ślaskich będziemy mieli do dyspozycji 170 rowerów i 20 stacji ich wypożyczania i zwrotu.
Pierwszą fazę Metroroweru w ośmiu miastach GZM, w których wcześniej działały rowery miejskie, uruchomiono pod koniec lutego br. Początkowo zakładano wdrożenie drugiej fazy pod koniec tego roku, a trzeciej w kolejnym, jednak Metropolia porozumiała się z wykonawcą, aby całość została zrealizowana do 1 sierpnia br.
– Odebraliśmy 2427 rowerów z 5140, więc blisko połowę. Mamy na to jeszcze lipiec – wydaje się, że terminowe pełne uruchomienie systemu 1 sierpnia jest niezagrożone. Systematycznie powstają nowe stacje w gminach. W bieżącym tygodniu planowane są odbiory m.in. w Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Będzinie, Bytomiu i Mikołowie” – powiedział Kazimierz Karolczak – przewodniczący GZM
W pierwszej fazie 1860 rowerów i stacje wypożyczeń pojawiły się w ośmiu miastach, gdzie w poprzednich latach działały rowery miejskie: w Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu.
Dwie kolejne fazy obejmują udostępnienie 5140 rowerów w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach (faza druga) oraz w Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach (faza trzecia).
Lokalizacja piekarskich stacji dokujących:
- stadion DKS Czarni Kozłowa Góra
- ul. Szkolna 1A przy hali MOSiR
- Przystanek autobusowy – Piekary Lipka
- Centrum przesiadkowe – ul. Jana Pawła II
- Dworzec autobusowy – osiedle Wieczorka
- MOSiR – ul. Olimpijska 3
- ul. Jana Pawła II rejon budynku nr 81
- ul. Chopina – Szkoła Podstawowa nr 5
- Parking rowerowy łącznik ul. Sowińskiego – ul. Wyszyńskiego
- Park Trzech Bohaterów
- Kamień ul. Oświęcimska przy OK Andaluzja
- park Wyspiańskiego
- Orlik Manhatan
- róg ul. Brzechwy i ul. Skłodowskiej
- Skwer Olimpijczyków – Brzeziny
- przystanek autobusowy – Brzeziny Śląskie Stare Osiedle
- Dąbrówka Wielka przy stadionie Orkan
- ul. Przyjaźni – przystanek autobusowy Dąbrówka Wielka
- ul. Bytomska 84 parking Urząd Miasta
- ul. Kalwaryjska 62D przy Miejskiej Bibliotece Publicznej
Metrorower
Rower Metropolitalny ma być spójnym systemem roweru miejskiego dla 31 spośród 41 miast i gmin GZM. Ma to być przede wszystkim środek transportu, który ułatwi przez cały rok podróżowanie po miastach i gminach, zwłaszcza na krótkich odcinkach, tzw. ostatniej mili. Zastępuje systemy rowerów miejskich, zamawiane dotąd oddzielnie przez miasta.
Metrorower to całoroczny system rowerów miejskich 4. generacji (z wbudowanymi urządzeniami GPS i elektrozamkami), który w GZM korzysta ze stacji (m.in. ze względu na kwestie obsługi). Odstawianie rowerów do stacji nie jest obowiązkowe, ale premiowane tańszymi opłatami. Rowerów nie trzeba wpinać do stacji, wystarczy postawić je w ich obrębie i zapiąć zamek.