Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Rozpoczynamy akcję "Piekarski Bezpieczny Rower"

  • Dodano: 2017-03-29 07:45, aktualizacja: 2017-03-28 12:36

Tegoroczna akcja „Piekarski Bezpieczny Rower" wystartuje 31 marca. Pierwsze bezpłatne znakowanie rowerów odbędzie się na parkingu za budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej 84.


Straż Miejska w Piekarach Śląskich razem z Urzędem Miasta i piekarskim MOSIR-em przy wsparciu Komendy Miejskiej Policji 31 marca rozpocznie kontynuację akcji „Piekarski Bezpieczny Rower".

Bezpłatne znakowanie rowerów będzie odbywać się według ustalonego harmonogramu. Każdy zgłoszony rower dostanie numer identyfikacyjny i naklejkę informującą o jego oznakowaniu. Nadany numer identyfikacyjny zostanie wpisany do Miejskiego Rejestru Oznakowanych Rowerów. Właściciel otrzyma tzw. dowód tożsamości roweru.

W trakcie akcji służby zadbają także o promocję bezpiecznego i zgodnego z przepisami ruchu drogowego używania jednośladów oraz zachęcą do używania zabezpieczeń, które pomogą w uchronieniu roweru przed kradzieżą.

Aby przystąpić do programu wystarczy spełnić kilka warunków.

Rower powinien być odpowiednio wyposażony:
- z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
- z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
- w  co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Rejestracja w bazie danych odbywa się na podstawie:

- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia)
- dowodu zakupu lub innego dokumentu potwierdzającego własność roweru, w przypadku jego braku właściciel (osoba pełnoletnia) wypełnia własnoręcznie stosowne oświadczenie
Należy również wypełnić formularz pod nazwą Zgłoszenie przystąpienia do programu „Piekarski bezpieczny rower". Druk ten jest dostępny do ściągnięcia na stronie Urzędu Miasta, MOSIR-u oraz KMP w Piekarach Śląskich. Możemy również zgłosić się po formularz  bezpośrednio do Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich, dyżurnego KMP, Punktu Obsługi Mieszkańców w budynku Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej 84 oraz w siedzibie MOSIR-u przy ul. Olimpijskiej 3. Formularz zgłoszeniowy jest dwustronny. Pamiętajmy, by wydrukować go na jednej kartce - ułatwi to rejestrację roweru, a każdy rowerzysta przyczyni się do oszczędności papieru.
Dopuszcza się oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności przynajmniej jednego z rodziców lub opiekuna prawnego, których tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego.

W 2017 roku Straż Miejska planuje prowadzić akcję znakowania rowerów w każdej dzielnicy miasta. Pierwsza akcja już 31 marca od godz 14.30 do godz. 17.45 na parkingu za budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej 84.

Szczegółowy harmonogram na miesiąc kwiecień zostanie podany w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.