Wiadomości z Piekar Śląskich

Ryby żerujące na dnie wymagają delikatnego podłoża

  • Dodano: 2018-11-21 08:15, aktualizacja: 2018-11-21 08:23

Podłoża – co umieścić na dnie akwarium

Cała zawartość akwarium powinna tworzyć zdrowy ekosystem, którego poszczególne elementy uzupełniają się wzajemnie i pomagają sobie nawzajem. Każdy z nich odgrywa więc w zbiorniku istotną rolę. Nie inaczej jest z podłożem, ważnym zarówno dla roślin akwariowych, jak i dla ryb, ślimaków oraz krewetek. Wybór podłoża to decyzja, która zaważy na powodzeniu hodowli ryb i roślin.

Pierwszą wskazówką, jakiej należałoby udzielić osobom zakładającym akwarium, powinno być: czytać, czytać i jeszcze raz czytać – o rybach, roślinach, substratach i żwirach. Najpierw trzeba będzie podjąć decyzję o tym, jakie gatunki będą hodowane w danym zbiorniku, a dopiero potem, stosownie do ich potrzeb, a nawet zwyczajów, należy dobierać podłoże, rośliny i dekoracje.

Trzeba na przykład wiedzieć, czy ryby, które chcemy trzymać w akwarium, żerują na dnie, czy tylko w toni albo na powierzchni wody. Jeśli zamierzamy na przykład hodować kirysy, a więc ryby typowo denne, trzeba zapewnić im podłoże ułatwiające nieustanne przeszukiwanie powierzchni dna. Wyklucza to więc żwiry o ostrych krawędziach – rybki mogłyby się na nich kaleczyć.

Podłoże w akwarium ma zapewniać optymalne warunki roślinom. To tu będzie się rozwijał ich system korzeniowy, to stąd między innymi czerpane będą składniki niezbędne dla wzrostu. Tu także żyć będą rozmaite mikroorganizmy, w tym m.in. bezcenne bakterie nitryfikacyjne. Właściwie dobrany substrat będzie wychwytywał zanieczyszczenia oraz obniżał twardość wody i jej poziom pH.

Żwir i substrat to dobre połączenie 
Zdecydowanie polecenia godnym rozwiązaniem jest system dwóch warstw. Dolną stanowi w nim odpowiednio dobrany substrat, a więc delikatne granulki aktywne biologicznie i chemicznie, a górną obojętny dla jakości wody żwir, który służy przede wszystkim jako obciążenie zapobiegające wypływaniu granulek.

Można oczywiście zastosować sam żwir lub sam substrat, ale będą to rozwiązania dość kłopotliwe. W „gołym” żwirze poradzą sobie tylko niektóre, mało wymagające rośliny. Z kolei substrat nieobciążony kamyczkami składającymi się na żwir będzie się z byle powodu unosił, sprawiając kłopot na przykład podczas czyszczenia dna odmulaczem.

Substrat należy starannie wybrać
Rodzaj substratu należy dobrać pod kątem ekosystemu, jaki chcemy stworzyć – zależy on od pochodzenia ryb, które będą hodowane. Inne otoczenie należy na przykład stworzyć gatunkom afrykańskim, inne azjatyckim. Rozmaite gotowe substraty kupować można w sklepie akwarystycznym Plantica – https://www.plantica.pl/produkty/podloza.

Dno akwarium: opadające ku przedniej szybie
Warto pamiętać, że podłoża nie należy rozkładać równo: powinno ono tak tworzyć warstwy, by dno stopniowo obniżało się ku przedniej szybie. Z tyłu posadzone zostaną największe rośliny – ich korzenie wymagają grubej warstwy podłoża. Z przodu roślin nie będzie lub posadzony zostanie tylko „trawnik” – tu wystarczy kilkucentymetrowa warstwa.

Żwirki dostępne są w różnych kolorach. Dobrze jest dobrać taki, który będzie kontrastował z dominującymi barwami ryb. Najlepsze są żwiry drobne, do ok. 5-6 mm.