Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Świętowaliśmy Niepodległość

  • Dodano: 2013-11-12 11:00

Liczna grupa piekarzan zebrała się w dniu wczorajszym pod pomnikiem "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie" by wraz z władzami miasta świętować Święto Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w piekarskiej Bazylice. Wcześniej Prezydent i jego Zastępcy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterów poległych w latach 1939 – 1945 w parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach Kamieniu oraz tablicą upamiętniającą bohaterów powstań śląskich pod Kopcem Wyzwolenia. Po eucharystii uczestnicy obchodów w pochodzie przeszli pod pomnik w parku u zbiegu ulic Ziętka i Bytomskiej. Tam rozpoczął się uroczysty apel, którego kulminacyjnym punktem było złożenie kwiatów pod pomnikiem tych, którzy dla walki o wolność Polski poświęcili życie.

- Od ponad dwudziestu lat żyjemy w  Polsce wolnej, suwerennej, demokratycznej i bezpiecznej. Właśnie w takiej o jakiej marzyli i jaką budowali architekci niepodległości w roku 1918 – powiedział w okolicznościowym przemówieniu prezydent Stanisław Korfanty.

Po przemówieniu delegacje złożyły kwiaty: jako pierwszy poseł na sejm RP, Jerzy Polaczek, następnie prezydent Stanisław Korfanty i przedstawicie władz miasta. A później swój hołd poległym oddały delegacje, reprezentujące podmioty i spółki miejskie, szkoły, domy kultury, harcerze, lokalne organizacje polityczne, związki zawodowe i wiele innych instytucji. Na zakończenie uroczystości Prezydent zaprosił mieszkańców miasta na koncert do Miejskiego Domu Kultury pt. „Retromania. Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Jak się okazało, z zaproszenia skorzystało wielu piekarzan, którzy szczelnie wypełnili salę koncertową. Artyści wcielili się w postacie z okresu międzywojennego by oddać atmosferę tamtych lat. Nie zabrakło największych, znanych dzisiaj wszystkim przebojów – „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Ta ostatnia niedziela”, czy „Na pierwszy znak”.

Zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości- TUTAJ

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.