Troska o dobrostan oraz zdrowie uczniów i uczennic to priorytet dla Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Aby uchronić dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – rozpoczyna się akcja umożliwiającą szczepienie przeciw temu wirusowi w szkołach.
Szczepienia przeciw HPV w szkołach – ochrona zdrowia dzieci i młodzieży
Jak wygląda szczepienie w szkole? Dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia otrzymują podczas szczepienia szczepionkę Gardasil9 lub Cervarix. Szczepienie składa się z 2 dawek szczepionki podawanych w odstępie 6-12 miesięcy. Na szczepienie nie jest wystawiane skierowanie.
Dlaczego wirus HPV jest groźny?
- wirus odpowiada za niemal 100% zachorowań na raka szyjki macicy; w Polsce co roku około 2,5 tysiąca kobiet zapada na raka szyjki macicy, z czego ponad połowa przypadków kończy się śmiercią
- wirus odpowiada za wysoki odsetek nowotworów narządów płciowych oraz głowy i szyi, a w szczególności jamy ustanej i gardła
- wirus może wywoływać brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste)oraz nawracającą brodawczakowatość krtani
Szczepienie jest najskuteczniejszym i najprostszym sposobem ochrony przed zakażeniem HPV. Szczepionka mobilizuje układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał i uruchamia mechanizm służący zapewnieniu długotrwałej ochrony przed HPV, co udowodniono w badaniach klinicznych. Po 10 latach funkcjonowania programów szczepień przeciw wirusowi brodawczaka kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji HPV.