Wiadomości z Piekar Śląskich

Telefon od "wnuczka" przed Świętami

  • Dodano: 2019-12-18 11:45, aktualizacja: 2019-12-18 13:30

Święta są czasem, w którym uaktywniają się oszuści. Kiedy my zajmujemy się wybieraniem choinki, prezentów i robieniem przedświątecznych zakupów, oszuści i złodzieje nie próżnują.

W tym szczególnym okresie trzeba jeszcze baczniej zwracać uwagę na zachowanie ostrożności podczas wizyt obcych osób i telefonów od „rodziny w potrzebie”.

Mikołowscy policjanci apelują więc o czujność i rozwagę

Zbliżające się święta to dla każdego z nas czas spotkań z rodziną, wzajemnych odwiedzin, rozmów z bliskimi, często telefonicznych. Nie zapominajmy jednak, że to okres, w którym powinniśmy być bardziej czujni. W tym wyjątkowym czasie jesteśmy bardziej niż zwykle zagrożeni, a osoby starsze są grupą najbardziej narażoną na działanie przestępców. Oszuści wykorzystują ich bez skrupułów bazując na ich dobroci, uczynności i łatwowierności. Stąd też apel do seniorów oraz ich rodzin aby ostrzegali starszych krewnych lub sąsiadów.

Metody działania przestępców, którzy próbują wyłudzać pieniądze metodą na tzw. "wnuczka" są zwykle podobne. Można się więc przed tym łatwo uchronić. Dzwonią do starszych osób i podają się za członków rodziny. Proszą o pożyczkę, zazwyczaj znacznych sum pieniędzy. Tłumaczą, że po gotówkę nie mogą przyjść sami i zgłosi się po nią kolega lub znajoma. Niestety, taki schemat mocno wpływa na seniorów, którzy z miłości i dobroci zrobiliby wszystko dla swoich pociech. Zdarza się, że jeszcze długo po przekazaniu oszustowi pieniędzy nie zdają sobie sprawy z własnej łatwowierności. Dopiero telefon do prawdziwych członków rodziny ujawnia przykrą informację, że oszczędności życia trafiły do nieodpowiedniej, nieuczciwej osoby. W takich sytuacjach trzeba zachować rozsądek. Wszelkie tego typu sytuacje należy od razu zgłaszać na policję, nawet w przypadku kiedy nie daliśmy się oszukać. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również