Wiadomości z Piekar Śląskich

Twoja krew ratuje życie. Akcje krwiodawstwa HDK Julian Piekary Śląskie

  • Dodano: 2023-03-29 07:00, aktualizacja: 2023-03-28 23:21

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej KWK "Julian” ogłosiło harmonogram akcji poboru krwi w 2023 roku.

Działalności organizacji patronuje Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, która regularnie oddaje krew potrzebującym. Ty też możesz! Wszyscy zdrowi pełnoletni, chcący podzielić się najcenniejszym darem, jakim jest ludzka krew, będą mogli zgłosić się do wyznaczonych punktów, zarówno w mieście, jak i poza nim.

Kto może oddać krew?

Ratującej życie krwi nie da się zastąpić ani wyprodukować, dlatego wspieranie idei honorowego krwiodawstwa jest niezwykle ważne. Aby podzielić się cząstką siebie z potrzebującymi trzeba spełnić określone wymagania: mieścić się w przedziale 18-65 lat, ważyć powyżej 50 kg, cieszyć się dobrym zdrowiem i posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem. Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane między innymi większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach. Jednak zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok.

Stany zapasów i braki konkretnych grup krwi na terenie kraju możemy sprawdzić tutaj, natomiast niedobory w regionie podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Oddanie krwi wiąże się z uzyskaniem tytułu Honorowego Dawcy Krwi (osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej służby krwi i oddała krew), z czym wiążą się określone przywileje:

  • posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (czekolady),
  • zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i dnia następnego,
  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów  prawa pracy,
  • zwrot kosztów dojazdu do najbliższej jednostki organizacyjnej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
  • możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego od podstawy opodatkowania,
  • każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych.

Systematyczne oddawanie krwi: dla mężczyzn po 6/12/18 litrach oddanej krwi, a dla kobiet po 5/10/15 litrach oddanej krwi – upoważnia do nadania tytułu i uzyskania legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (III, II bądź I stopnia), za co przysługuje:

  • posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (czekolady),
  • zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego  na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów  prawa pracy,
  • zwrot kosztów dojazdu do najbliższej jednostki organizacyjnej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju,
  • bezpłatne do wysokości limitu zaopatrzenie w leki objęte wykazem (leki, które krwiodawca może stosować w związku z oddawaniem krwi),
  • korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach. W przypadku gdy świadczenie nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących (dotyczy wyłącznie wizyty pierwszorazowej).

Ponadto, od 26 stycznia 2021 r. Honorowi Dawcy Krwi mogą korzystać z 33% ulgi przy zakupie biletu jednorazowego na przejazdy pociągami PKP Intercity i przejazdy pociągami Koleje Śląskie. Ulga dotyczy honorowych Dawców Krwi, którzy w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID–19.

Po oddaniu minimum 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, można uzyskać odznakę Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu wraz z legitymacją, która potwierdza uzyskanie tego tytułu. 

Oddanie krwi wiąże się z czasowym osłabieniem – zanim organizm samoczynnie wyreguluje niedobór i zregeneruje ilość komórek krwi, minie 48 godzin. Dlatego właśnie ważne jest, by około dwie godziny przed planowaną donacją zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek. Spożycie właściwego posiłku pomoże zachować dobre samopoczucie w czasie i po oddaniu krwi. Organizm powinien być  również dobrze nawodniony. Zaleca się więc wypicie dużej ilości płynów – najlepiej wody mineralnej.

W dniu donacji oraz w dniu poprzedzającym nie wolno spożywać alkoholu! Pół godziny przed oddaniem nie należy również palić papierosów. Ponadto spożycie zbyt tłustego posiłku przed donacją może skutkować niezakwalifikowaniem krwi do celów leczniczych.

Kiedy można będzie podzielić się krwią z potrzebującymi?

Plan akcji krwiodawstwa przygotowany przez Klub HDK Julian w 2023 roku przedstawia się następująco:

  • 02.04 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 07.05 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 28.05 – Dom Pielgrzyma w Piekarach Śl. (Pielgrzymka Mężczyzn)
  • 03.06 – Salon samochodowy „LELLEK” w Tarnowskich Górach
  • 11.06 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 25.06 – Miejski Ośrodek Kultury Żyglin / Miasteczko Śląskie
  • 09.07 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 13.08 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 20.08 – Dom Pielgrzyma w Piekarach Śl. (Pielgrzymka Kobiet)
  • 10.09 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 17.09 – Miejski Ośrodek Kultury Żyglin / Miasteczko Śląskie
  • 08.10 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 12.11 – Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich
  • 10.12 – Parafia Chrystusa Króla w Świerklańcu

Akcja poboru krwi będzie trwała w godzinach od 09:00 do 13:00, zaś podczas pielgrzymek w godzinach 08:00 – 14:00.

Każdy z nas może przyczynić się do uratowania zdrowia, a nawet życia, oddając jednorazowo zaledwie 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski i odpoczynek po oddaniu — w sumie ok. 40-60 minut. Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby!

Twoja krew ratuje życie. Akcje krwiodawstwa HDK Julian Piekary Śląskie / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również