Wiadomości z Piekar Śląskich

Umowa na projekt basenu podpisana. Kiedy powstanie kompleks sportowy?

  • Dodano: 2022-11-14 16:00

Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Mariusz Rutz – Wiceprezes Zarządu JSK Architekci sp. z o. o. podpisali dzisiaj umowę na wykonanie dokumentacji projektowej kompleksu sportowego z zagospodarowaniem terenu w Piekarach Śląskich, czyli piekarskiego basenu. Całość umowy ma zostać zrealizowana do 18 miesięcy od jej podpisania.

W Piekarach powstanie kompleks sportowy

Przedmiotem podpisanej umowy jest wykonanie dokumentacji projektowych, etapowej budowy kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich obejmującą kryty basen (etap A), strefę spa z siłownią, strefą fitness i ścianką wspinaczkową oraz zagospodarowaniem pasa zieleni izolacyjnej (etap B), hali sportowej  i strzelnicy sportowej (etap C), wraz z zagospodarowaniem terenu oraz dodatkowymi opracowaniami i nadzorami autorskimi.

Z początkiem roku informowano o rozstrzygnięciu Sądu Konkursowego postępowanie dotyczące wykonania koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowaniem terenu w Piekarach Śląskich, czyli piekarskiego basenu. Jednak wyłoniona w ten sposób firma Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina ostatecznie nie zdecydowała się na podpisanie umowy.

Zgodnie z założeniami pracowni JSK Architekci sp. z o. o. etapowanie znajduje odzwierciedlenie w podziale bryłowym kompleksu. Można wyróżnić trzy główne formy. Pozwoliło to na utworzenie układu prostopadłościanów, dopasowanego do nieregularnej działki i zlokalizowanie pomiędzy nimi ogrodu – parku będącego naturalnym uzupełnieniem funkcji sportowych. Stanowi on również zakończenie zielonej osi prowadzącej od centrum handlowego. Projekt wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu, dzięki czemu możemy wprowadzić między budynki ruch pieszy z ciągu zielonego na północy.

Inwestycja ma zostać zrealizowana etapami. Kompleks składa się z trzech budynków. A – budynek basenu, B – budynek spa, siłowni i fitness, C – hala sportowa.

Budynek basenu (etap A)

Główne wejście z poziomu placu parkowego prowadzi do holu głównego, w którym znajdzie się recepcja i kawiarnia, tworząc wspólną przestrzeń otwartą na ogród. Dzięki dużym przeszkleniom wnętrze kawiarni przeniknie się z sąsiadującym ogrodem, w letnim okresie na zewnątrz funkcjonować będzie taras ze stolikami. Z drugiej strony strefa kawiarni otwiera się na basen sportowy. Z holu będzie możliwość wejścia po schodach na widownię nad basenem i taras. Widownia może funkcjonować jako dodatkowa powierzchnia dla kawiarni. Za recepcją znajduje się strefa szatni – zmiany obuwia i okryć wierzchnich z szafkami, skąd będzie bezpośrednie połączenie ze strefą szatni. Szatnie mogą funkcjonować bez podziału na płeć lub z podziałem. Dalej pojawi się przejście do strefy pryszniców damskich, męskich, dla niepełnosprawnych i dla rodzin z małymi dziećmi oraz toalet, skąd już jest bezpośredni dostęp do basenu sportowego oraz do strefy rekreacyjnej etapu B. Na poziomie basenu pływackiego zlokalizowane będą pomieszczenia dla ratowników. Na piętrze znajdą się widownia, pomieszczenia administracji, oraz wentylatornia. W hali basenowej znajdzie się basen sportowy, wodny plac zabaw, zjeżdżalnię. Poniżej znajdują się pomieszczenia techniczne.

Budynek SPA, siłowni, fitness (etap B)

Budynek B składać się będzie z dwóch stref. Strefy mokrej z basenem rekreacyjnym i saunami oraz strefy suchej, w której znajdą się siłownie, sale ćwiczeń, ścianka wspinaczkowa. Strefa mokra korzysta z szatni etapu A, po przejściu strefy szatni znajdujemy się w korytarzu łączącym basem sportowy i rekreacyjny. Do strefy suchej prowadzić będzie osobne przejście z holu głównego. Będą tu szatnie i toalety dla kobiet i mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych. Sale do ćwiczeń i siłownia znajdować się będą na parterze, na piętrze będzie siłownia, sala sztuk walki wentylatornia z czerpnia i wyrzutnią ponad dachem. Zróżnicowanie terenu umożliwia wyjście z poziomu piętra przez zielony dach na teren pasa zieleni. Pomieszczenie ścianki wspinaczkowej oraz sale do squasha, ze względu na swoją wysokość dostępne będą z poziomu -1. Na poziomie -1 znajdzie się także strefa pomieszczeń technicznych basenu rekreacyjnego. Sale do ćwiczeń znajdujące się na parterze otwierać się będą na plac parkowy.

Hala sportowa (etap C)

Hala Sportowa jest trzecim etapem inwestycji wraz parkingiem podziemnym. Hala ma posiadać wielofunkcyjne boisko sportowe umożliwiające rozgrywanie meczów koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej wraz z trybuną na około 850 miejsc siedzących. Budynek ten będzie podzielony na strefę sportową boiska od strony ul. Solidarności oraz na strefę obsługującą kibiców od strony północnej z głównym wejściem oraz wizualnym otwarciem na zielony plac. W holu głównym znajdzie się recepcja, szatnie oraz komunikacja pionowa w postaci schodów i wind. Wykorzystując wysokość hali na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz sala konferencyjna, a także pomieszczenia techniczne. Pierwsze 5 rzędów trybuny projektowane jest jako trybuna składana, co umożliwia powiększenie w zależności od potrzeb płyty boiska i stworzenie np. dwóch boisk treningowych. Na kondygnacji podziemnej znajdzie się strzelnica sportowa dostępna z holu głównego, lub z zewnątrz poprzez klatkę schodową i przez garaż. Garaż pomieści 60 samochodów.

Umowa na projekt basenu podpisana. Kiedy powstanie kompleks sportowy? / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również