Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich uzyskał dofinansowanie na realizację projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piekarach Śląskich” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet FESL.05 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, Działanie FESL.05.01 Aktywizacja zawodowa poprzez PUP. Wartość projektu wynosi 2.760.017,34 zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej 2.346.014,74 zł.
Szczegóły projektu
Cel projektu: Zwiększenie w okresie od 01.01.2023 r. do 31.12.2024 r. możliwości zatrudnienia 141 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piekarach Śląskich.
Grupa docelowa: Osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piekarach Śląskich w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 735) zwłaszcza:
- osoby młode (osoby w wieku 18-29 lat), w tym w szczególności (osoby z grupy NEET, osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby opuszczające pieczę zastępczą, osoby pochodzenia migranckiego).
- znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj. kobiety, osoby wieku 50 lat i więcej, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach.
W ramach projektu realizowane będą następujące formy wsparcia:
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo zawodowe,
- staże,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Zdobycie umiejętności
Udział wszystkich osób młodych (18-29 lat) w formie wsparcia poprzedzi ocena umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby uzupełnienie poziomu kompetencji. W ramach prowadzonych naborów wniosków o organizację aktywnych form wsparcia Urząd będzie w szczególności zapraszał organizatorów, którzy zapewnią uczestnikom projektu możliwość zdobycia umiejętności/kompetencji, w szczególności:
- cyfrowych (kompozycja wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, uczenie się i pracę w społeczeństwie cyfrowym, tj. społeczeństwie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe),
- niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki (czyli takiej, która jest oparta na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnych technologiach ukierunkowanych na niskoemisyjność i zasobooszczędność, a także na zarządzaniu środowiskowym w przedsiębiorstwach),
- istotnych dla regionalnych/lokalnych specjalizacji,
- związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.