Wiadomości z Piekar Śląskich

W Piekarach Śląskich trwają działania "Bezpieczny cyklista" [FILMY]

  • Dodano: 2022-08-10 07:00, aktualizacja: 2022-08-09 22:11

Mundurowi z piekarskiej drogówki wspólnie z policjantami z prewencji poruszającymi się na rowerach od godzin porannych prowadzą działania "Bezpieczny cyklista".

Przypomina się podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy zanim wsiądzie na rower i wyruszy w drogę.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Jednak przepisy przewidują kilka odstępstw. Prawo drogowe zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
  • są spełnione jednocześnie trzy warunki:
  1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
  2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h,
  3. brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze

  • Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku, albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni, lub ścieżce rowerowej.
  • Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.
  • Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia - czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Spoty policji

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również