Z okazji jubileuszu 15-lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej odbył się wernisaż zdjęć pt. "W życiu piękne są tylko chwile i dla nich się żyje".
Wernisaż fotografii
Bohaterami prezentowanych fotografii autorstwa Alicji Janus są uczestnicy WTZ i ich opiekunowie. Na wydarzeniu pojawili się Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Miasta i Urzędu Miasta, Adelajda Nowak – Prezes PSONI Koło w Piekarach Śląskich oraz zaproszeni goście.
Uroczyste otwarcie wystawy fotografii odbyło się z okazji 15 lat istnienia działalności WTZ prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Piekarach Śląskich. Przybyli goście mogli podziwiać kadry zdjęć obrazujące codzienne życie podopiecznych WTZ i pracowników ośrodka, ich działalność i pomysły na spędzanie wspólnego czasu. W części artystycznej uroczystości odbył się koncert zespołu Brass Group. Muzykami byli absolwenci Szkoły Muzycznej z Bytomia.
Wydarzenie było doskonałą okazją do złożenia podziękowań dla instytucji i organizacji współpracujących i wspomagających działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej. W imieniu Sławy Umińskiej – Duraj podziękowania i statuetkę odebrała Urszula Gawlik – Naczelnik Kancelarii Prezydenta Miasta Piekary Śląskie. Podziękowania skierowano również do Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta oraz Moniki Rudy – Kierownik Biura Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Uroczystość zwieńczyło odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat”, a zaproszonym gościom zaserwowano tort oraz poczęstunek przygotowany również przez uczestników warsztatów.
Historia stowarzyszenia
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Piekarach Śląskich od 2006 roku prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, który jest placówką pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zajęcia terapeutyczne odbywają się codziennie, 35 godzin tygodniowo z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w 15 pracowniach terapeutycznych. W ramach działalności WTZ prowadzona jest między innymi terapia rękodzieła artystycznego, dzięki której uczestnicy doskonalą swoją sprawność manualną, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię, wyrabiają samodzielność oraz ćwiczą cierpliwość. Wszystkie zadania wykonywane w pracowni dostosowane są do indywidualnych potrzeb i zdolności podopiecznych. Efekty pracy w pracowni rękodzieła artystycznego przynoszą podopiecznym ogromną satysfakcję, pozytywnie wpływają na rozwój kondycji psychofizycznej oraz bardzo motywują ich do dalszej pracy. W pracowni rękodzieła artystycznego wytwarzane są także formy pracy z gliną i witrażu.