18 sierpnia w niedzielę odbyła się tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich – tym razem pod hasłem: “Jestem w Kościele, więc idę”. Mszę św. odprawił kard. Gerhard Ludwig Muller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Słowo do wiernych wygłosił też abp. Adriana Galbasa. Wierne od pokoleń przybywają do Piekar Śląskich, by modlić się o zdrowie, szczęście, opiekę oraz łaski dla siebie i swoich bliskich.
Kobiety pielgrzymowały do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej
W obchodach udział wzięła Natalia Ciupińska-Szoska – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta. Do Matki Bożej Piekarskiej w tym szczególnym dniu pielgrzymowały także Dorota Tobiszowska oraz Beata Białowąs – radne sejmiku Województwa Śląskiego oraz Barbara Dziuk – radna powiatu tarnogórskiego.
Pielgrzymkę zapoczątkowała modlitwa różańcowa – Litania za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy. Następnie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie słowo do wiernych wygłosił abp. Adrian Galbas.
– Wszyscy jesteśmy dziś pątniczkami i pątnikami. Razem z Maryją, Matką Kościoła oraz Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej dziękujemy za Kościół, naszą Matkę, a jednocześnie prosimy Maryję, by modliła się za nami i z nami, byśmy w Kościele byli bardziej, głębiej i lepiej. Miejsce i rola kobiety w Kościele to jeden z najważniejszych tematów, podejmowanych na trwającym obecnie synodzie. Niestety, nierzadko kobiety skarżą się na rozmaite przejawy dyskryminacji, które mają miejsce także w nowoczesnych społeczeństwach Zachodu. Przeciwko temu musi być w Kościele sprzeciw, a sam Kościół musi być przykładem zupełnie innej społeczności, zbudowanej na całkiem innych zasadach, wartościach i relacjach. Zerwałyście się bladym świtem i przyszłyście tu, w pielgrzymkowych grupach, lub indywidualnie, dając w ten sposób świadectwo o waszej wierze. To jest obraz Kościoła. Nie ma on stać w miejscu, nie ma być ukryty jak lampa schowana pod korcem, lecz ma jaśnieć innym – powiedział abp. Adrian Galbas.
Mszę Świętą celebrował i jednocześnie homilię wygłosił kardynał Ludwig Muller
– My, chrześcijanie, nie reagujemy na kpiny z naszej wiary, marginalizację społeczną i często krwawe prześladowania tymi samymi niemoralnymi środkami. Nie odpłacamy złem za zło; tak jak Jezus, zwyciężamy zło dobrem. Sytuacja na świecie nie poprawi się, jeśli nadal będziemy nakręcać spiralę przemocy, złośliwości, kłamstwa i nienawiści. Zbawienie zawdzięczamy raczej przebaczeniu naszych grzechów przez wiecznego Syna Bożego, który został ukrzyżowany i zmartwychwstał. W Maryi widzimy ideał każdego człowieka, ale także kobiety w szczególny sposób. Bóg dał kobiecej naturze większą siłę oporu w cierpieniu, piękniejszą głębię umysłu i pełną wdzięku lekkość w zaufaniu Bogu. W Maryi widzimy, jak te naturalne dary są wzmacniane przez łaskę – mówił w trakcie homilii kardynał Ludwig Muller.
Pielgrzymkę zakończyły nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.
Początki piekarskich pielgrzymek
Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych, kiedy to organizowano zjazdy w dni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po pierwszej koronacji Piekarskiego Obrazu w 1925 roku nastąpił ogromny wzrost popularności Sanktuarium. Stąd też w 1933 roku postanowiono zorganizować tam trzeci diecezjalny zjazd Sodalicji Mariańskich, który odbył się 3 września. Bp Stanisław Adamski, który był inicjatorem zjazdu, wysunął wtedy propozycję, aby przekształcić sodalicję z luźnych zespołów przyparafialnych w jedną zwartą organizację diecezjalną. Elementem scalającym miała być coroczna pielgrzymka – dzień skupienia, mający odbywać się zawsze w odpust na Wniebowzięcie. Z roku na rok liczba uczestników powiększała się, na odpust zaczęły przybywać wszystkie kobiety, niekonieczne zrzeszone w sodalicji. W ten sposób narodziła się tradycja, która choć niedługa przed wojną, odżyła tuż po jej zakończeniu i trwa po dziś.
Tak jak w latach poprzednich wzdłuż ulicy Bytomskiej rozstawiły się kramy i stoiska handlowe, cieszące się dużym zainteresowaniem. Już w maju 2025 r. ponownie będziemy gościć pątników, w ramach męskiej pielgrzymki stanowej.