Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Zbieramy pamiątki po Szpitalu Miejskim

  • Dodano: 2015-10-06 11:15

Z każdym dniem posuwa się do przodu budowa nowego budynku Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich. By nie zapomnieć jednak o jego początkach, zarząd placówki zamierza wydać pamiątkową publikację na otwarcie nowej lecznicy.

Zwracamy się do mieszkańców Piekar i wszystkich którzy mogą podzielić się z nami pamiątkami po miejskim szpitalu – mówi prezes Anita Wardzyk Kulińska. – Mam nadzieję, że wszystkie te przedmioty: zdjęcia, dokumenty i inne materialne pamiątki, które zamierzamy zebrać, pozwolą nam stworzyć pełną monografię szpitala.

Najstarsze zabudowania szpitala mają ponad 100 lat zaś początki lecznicy sięgają drugiej połowy XIX wieku. Od 1898 roku szpital prowadziły siostry boromeuszki, w 1928 roku leczyło się tu 1212 chorych, rok później - 1370 osób. Od 1939 roku lecznica weszła w struktury powiatu tarnogórskiego, zaś po II wojnie światowej władze PRL usunęły Boromeuszki ze szpitala. W latach osiemdziesiątych oddano do użytku nowy budynek szpitala, a w styczniu rozpoczęto budowę najnowszej części Piekarskiego Centrum Medycznego.

- Chcemy zachować dla potomnych losy tej placówki która od ponad wieku służy mieszkańcom naszego miasta – mówi prezes Wardzyk – Kulińska.

Przedmioty, które mogą służyć w stworzeniu publikacji, można dostarczyć do siedziby Piekarskiego Centrum Medycznego przy ulicy Szpitalnej 11 do końca listopada. Zostaną one wykorzystane i zwrócone właścicielom, jeśli taka będzie ich wola.

Piekarskie Centrum Medyczne

41–940 Piekary Śląskie

ul. Szpitalna 11          

e-mail: sekretariat@szpital.piekary.pl

tel. 32 39 38 100

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.