Zakład Gospodarki Mieszkaniowej apeluje do najemców o odpowiednie zarządzanie użytkowanymi przez nich lokalami. Okazuje się, że wiele działań podejmowanych przez lokatorów jest niezgodnych z polskim prawem
W ostatnich latach ZGM odnotowuje w zarządzanych przez siebie zasobach mieszkaniowych Gminy Piekary Śląskie liczne przypadki mieszkań opuszczonych przez najemców, ale niezdanych prawidłowo do Administracji.
Jakie są przyczyny?
Najczęściej spotykane to wyjazdy do pracy za granicę, wyprowadzka do wybudowanego przez siebie lub zakupionego domu, albo do kupionego lub odziedziczonego innego lokalu mieszkalnego. Niejednokrotnie zdarzają się też przypadki, gdy osoby mieszkające samotnie, schorowane i w podeszłym wieku trafiają pod opiekę swoich krewnych. Bardzo zróżnicowany jest też status opisywanych tu, opuszczonych mieszkań. Należności czynszowe bywają nadal regularnie opłacane lub wręcz przeciwnie – obowiązek ten jest lekceważony, a zadłużenie rośnie. Jak informuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, niektóre mieszkania są niezamieszkane, w innych przebywa ktoś z rodziny, a jeszcze inne bywają podnajmowane. Co ważne, wszystkie te różnorodne przypadki łączy jedna wspólna cecha: są to zjawiska nieprawidłowe, niezgodne z obowiązującym prawem. Dlaczego? Należy przypomnieć, że – co wprost wynika z definicji – lokal gminny służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zatem najemca, któremu takie mieszkanie przyznano, powinien albo w nim mieszkać, albo je opróżnić i zdać.
Przekazywanie lokalu komuś innemu, niezależnie od tego, czy jest to ktoś z rodziny, czy też osoba obca i niezależnie od tego, czy lokal został wynajęty, podnajęty, czy oddany do bezpłatnego używania, jest działaniem sprzecznym z prawem i może stanowić podstawę do wypowiedzenia najmu (art.11 ust. 2 pkt 3) ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). Podstawą wypowiedzenia najmu jest również niezamieszkiwanie najemcy w lokalu przez okres dłuższy niż 12 miesięcy (art. 11 ust. 3 pkt 1) cyt. ustawy), i to nawet wtedy, gdy należności czynszowe były opłacane na bieżąco .
Prawidłowa eksploatacja
Niemniej ważną kwestią – także dla mieszkańców sąsiednich mieszkań – pozostaje też sprawa prawidłowej eksploatacji lokalu mieszkalnego, o czym nie może być mowy w przypadku lokali niezamieszkanych: mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, a w okresie zimowym – ogrzewane. Dodatkowo znajdujące się w nim urządzenia i instalacje winny być pod stałą i bieżącą kontrolą.