Wiadomości z Piekar Śląskich

Zimowa opieka nad bocianimi gniazdami

  • Dodano: 2022-02-21 06:30, aktualizacja: 2022-02-20 19:26

Co roku w sezonie jesienno-zimowym, gdy bocianów nie ma w Polsce energetycy z Tauron Dystrybucja prowadzą prace pielęgnacyjne i montują platformy dla bocianów w około 200 miejscach.

Nowopowstałe gniazda wynoszone są powyżej przewodów, którymi płynie prąd. Prace są konieczne, ponieważ gniazda zlokalizowane bezpośrednio na słupie energetycznym i z dużą ilością materiału, stanowią zagrożenie dla samych bocianów, bezawaryjnej pracy sieci energetycznej i otoczenia. Niekiedy energetycy muszą interweniować w związku z uszkodzonymi gniazdami przez wiatr, burze i wichury.

Bociany Taurona

Tauron Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji "Bociany Taurona” realizuje szereg działań na rzecz bocianów, które wybrały sieć dystrybucyjną spółki, jako miejsce budowy gniazda. Zakres i rodzaj prac jest związany z cyklem życia ptaków i przepisami prawa, ponieważ bociany objęte są ścisłą ochroną. Dlatego do gniazd można się zbliżać, kiedy ptaków w nich nie ma. Od połowy października do końca lutego energetycy oczyszczają, uszczuplają i odbudowują gniazda oraz instalują metalowe platformy zabezpieczające gniazda na kolejne sezony.

Zdarza się, że gniazda są uszkadzane podczas burz i silnych wiatrów. Tak było w kilku miejscach podczas ostatnich bardzo intensywnych wichur, które przeszły nad Polską. Jeżeli gniazdo spadło ze słupa, albo jeżeli zostało przez wiatr lub niesione przedmioty uszkodzone, można to zgłosić do spółki. Miejsca wymagające interwencji energetyków można zgłaszać na specjalnego maila: bocian@tauron-dystrybucja.pl.

Zimowa opieka nad bocianimi gniazdami / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również