Wiadomości z Piekar Śląskich

Zimowe liczenie ptaków. Weź udział w wycieczkach Ptakoliczenia 2024!

 • Dodano: 2024-01-26 11:45, aktualizacja: 2024-02-08 14:03

Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników już po raz kolejny ma przyjemność zaprosić na wspólne liczenie ptaków zimą, które odbędzie się w ramach otwartych wycieczek w sobotę i niedzielę 27 i 28 stycznia. Zimowe Ptakoliczenie to akcja organizowana rokrocznie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Wycieczki na liczenie ptaków

Akcja organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków polega na ogólnopolskim liczeniu ptaków zimujących, w szczególności tych, które nie stronią od miast. W jej ramach ornitolodzy liczą przebywające w pobliżu siedzib ludzkich ptaki. Robią to indywidualnie lub w ramach otwartych wycieczek. Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników w tym roku zorganizowało trzy takie wycieczki. Szczegóły poniżej:

 • 27 stycznia 2024 Miejscowość: Piekary Śląskie
 • Godzina zbiórki: 9:00
 • Osoba prowadząca: Katarzyna Bułka i Marek Kawęcki
 • Miejsce zbiórki: Wzgórze Kalwaryjskie – ul. Kalwaryjska 18, 41-940 Piekary Śląskie; współrzędne Google Maps 50.382044, 18.944130; zbiórka od strony ul. Bytomskiej, przy pomniku Papieża Jana Pawła II.

Opis wydarzenia: Ptakoliczenie odbędzie się na piekarskiej Kalwarii, czyli w niedużym parku ze starodrzewiem. Trasa nie jest wymagająca – można spokojnie uczestniczyć również z wózkami. Prosimy o ubiór adekwatny do warunków pogodowych. Warto zaopatrzyć się w aparat foto i lornetkę. Spacer jest przewidziany na około 1 – 1,5 h. Spodziewamy się obserwacji typowych ptaków zimujących w miastach.

 • 27 stycznia 2024  Miejscowość: Bytom
 • Godzina zbiórki: 9:00
 • Osoba prowadząca: Krzysztof Sokół
 • Miejsce zbiórki: ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom (przed budynkiem Urzędu Miasta, 50.349737213837216, 18.911740767457644)

Opis wydarzenia: Wycieczka prowadzić będzie Parkiem im. F. Kachla w Bytomiu. W parku występują typowe dla takich siedlisk ptaki, na stawach zimują też ptaki wodno-błotne. Wycieczka potrwa ok. 2-2,5 godziny, prowadzić będzie parkowymi alejkami, teren jest łatwo dostępny, do przejścia również z wózkiem. Zalecany ciepły ubiór – podczas wycieczki łatwo zmarznąć. Warto zabrać lornetkę. Wycieczka zakończy się w punkcie startowym. Na miejscu zbiórki bezpłatny parking. Najbliższe (100 m) przystanki komunikacji publicznej: Bytom Urząd Miasta (tramwajowy), Bytom Wrocławska (autobusowy).

 • 28 stycznia 2024  Miejscowość: Piekary Śląskie
 • Godzina zbiórki: 9:00
 • Osoba prowadząca: Krzysztof Sokół
 • Miejsce zbiórki: Parking przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, Piekary Śląskie, Kamień, ul. Nankera 221

Opis wydarzenia: Trasa będzie prowadziła po wale wzdłuż miejskiego odcinka rzeki Brynicy w Piekarach Śląskich. Trasa będzie liczyła kilka kilometrów i jej przejście zajmie ok. 1,5-2,5 godziny. Przejście ścieżkami, dość łatwe, choć poza wytyczonymi chodnikami / alejkami (może pojawić się błoto i śnieg). Przejście z wózkiem / saniami może nastręczać pewnych trudności, ale zasadniczo powinno być możliwe.

Obserwować będziemy głównie ptaki wodno-błotne zimujące na rzece Brynicy, która nie zamarza (zimują m. in. krzyżówki, łyski, łabędzie nieme, perkozki). Wskazany ciepły ubiór, prowiant adekwatny do czasu trwania spaceru, lornetka i chęci. Trasa stosunkowo mało wymagająca. Szczegółowe informacje u przewodnika.

Szczegółowe informacje na temat planowanych wycieczek: Krzysztof Sokół, tel. 504 96 88 76, mail: krzysztof.sokol@10g.pl. Zapraszamy do udziału.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również