Wiadomości z Piekar Śląskich

Zostań wolontariuszem Korpusu w MOPR

  • Dodano: 2023-07-31 08:15, aktualizacja: 2023-07-31 08:27

Wiele starszych osób mierzy się z problemami życia codziennego – przez ograniczenia związane z chorobami czy wiekiem nie potrafią samodzielnie zrobić zakupów, załatwić spraw urzędowych czy wyprowadzić psa na spacer. Aby pomagać seniorom, powstał Korpus Wsparcia Seniorów, którego celem jest zadbanie o godziwy byt i bezpieczeństwo osób starszych. W Piekarach Śląskich program jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zostań wolontariuszem Korpusu!

W trosce o osoby starsze 

Głównym celem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym – zarówno w miejscu zamieszkania, jak i poza nim. W tym celu na pomoc dla seniorów wysyła się wolontariuszy, którzy mają wspierać ich w codziennym funkcjonowaniu. Program jest przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia, które ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Mogą być to zarówno seniorzy prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe, jak i mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Działania prowadzone w ramach programu podzielone są na 2 moduły:

  • Moduł I – którego celem jest zapewnienie pomocy seniorom w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług w zakresie określonym w programie, wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy. W realizację tego modułu zaangażowani są wolontariusze, a także działacze środowisk młodzieżowych i obywatelskich.
  • Moduł II – jego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do „opieki na odległość” poprzez zakup tzw. opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.

Poszukiwane są osoby chętne do pomocy 

W przypadku chęci świadczenia wolontariatu w ramach programu MOPR Piekary Śląskie prosi o kontakt pod numerem telefonu: 515 157 479 lub pod adresem e-mail: wolontariat@mopr.piekary.pl. Poszukiwane są osób dysponujących wolnym czasem, pełne empatii, nastawione na pomoc drugiemu człowiekowi – wiek nie ma znaczenia.


Źródło: Urząd Miasta Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również