Wiadomości z Piekar Śląskich

7 najpopularniejszych drzew owocowych w polskich ogrodach

  • Dodano: 2018-03-07 12:30

Drzewka owocowe dostarczają owoców, ale również zdobią nasz ogród. Na przykład w cieniu wysokopiennej jabłoni możemy stworzyć letnią jadalnię. Bezapelacyjnie atutem owoców z naszych ogrodów staje się smak. Jednak wiele osób zadaje pytanie, jakie drzewka owocowe wybrać? Poniżej przedstawiono propozycję tych najpopularniejszych.

Czym charakteryzuje się wiśnia w naszych ogrodach?

Wiśnia jest nieco wymagająca oraz kapryśna, jeżeli chodzi o jej stanowisko. Należy mieć na uwadze, że owe wymagania są zróżnicowane. Przedstawiając szlachetne odmiany wiśni ukazuje się, iż są bardziej wymagające. Natomiast bardzo często rodzaj podłoża uzależniony jest od podkładki. Faktem jednak jest, że kwitnąca wiśnia urzeka swoim wyglądem.

Można również generalizować, iż wiśnia lubuje się przede wszystkim w dobrze nawodnionym podłożu. Jest tutaj mowa o młodych okazach, które przez cały czas powinny mieć wilgotne podłoże. Wiśnia musi być dobrze ściółkowana, żeby utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia jej podłoża. Każda wiśnia lubi również głębokie gleby oraz takie optymalnie przewiewne. Rodzaj uzależniony jest od podkładki. Więcej informacji o wiśni przeczytasz tu.

Śliwa w polskich ogrodach

Śliwa uprawiana w polskich ogrodach to w szczególności renklody oraz drzewa w typie doskonale znanej węgierki. Omawiając pierwsze z nich ukazuje się, że wydają okrągłe i miękkie czy soczyste i słodkie owoce. Skutkuje to tym, że nadają się do natychmiastowego spożycia oraz na kompoty. Drugie rodzą owoce o dość wydłużonym kształcie, jak i również zwartym miąższu.

W związku z czym określane są jako owoce deserowe i przerobowe. Ciekawostką jest, iż pomimo wspaniałych owoców śliwa na pewną chwilę zniknęła z naszych ogrodów. Skutkowało to szarką, czyli groźną chorobą wirusową. Rozprzestrzeniała się ona niezwykle szybko oraz niszczyła plony w przydomowych ogrodach oraz dużych sadach.

Śliwa to drzewko ozdobne, którego największymi walorami stały się pięknie wybarwione liście, jak i również ciekawy pokrój i liczne, białe bądź różowe kwiaty. Śliwa w ogrodach może posiadać zróżnicowane zastosowanie.

Zwyczajność jabłoni

Jabłoń jest wieloletnią rośliną należącą do grupy różowatych. Idealnie rozwija się w warunkach klimatów umiarkowanych. Na całym świecie dostępnych jest przeszło dwadzieścia pięć dziko rozwijających się gatunków jabłoni. W naszym kraju najpopularniejszą odmianą stała się jabłoń dzika. Niezwykle ciekawą rośliną stała się również jabłoń domowa, która zrodziła się ze skrzyżowania jabłoni dzikiej oraz jabłoni niskiej. Tak naprawdę występuje ona w wielu odmianach zyskujących na popularności.

Omawiając jabłoń ukazuje się, że liczba jej odmian jest bardzo trudna do ustalenia, bowiem powstawały na przestrzeni kilku tysięcy lat. Tak naprawdę wszystkie należą do gatunku jabłoń domowa.  

Gruszka

Grusza to takie drzewo owocowe, które jest wrażliwsze na złe warunki zewnętrzne niż wcześniej przedstawiania jabłoń. Grusza oczekuje lepszych, a zarazem cieplejszych gleb. Dodatkowo nie znosi wysokiego poziomu wody gruntowej. Natomiast najlepsze odmiany są niezwykle wrażliwe na mróz. Gruszka idealnie rośnie na wszelkich zacisznych stanowiskach oraz nie jest tam w żaden sposób atakowana poprzez tak zwaną bawełnicę korówkę.

Grusze posiadają małe wymagania. Jednak najlepiej lubią stanowiska ciepłe oraz niezbyt wietrzne. Idealna dla nich gleba to piaszczysto-gliniasta posiadająca odczyn obojętny. Natomiast przed sadzeniem należy ją odchwaścić i spulchnić na głębokość wynoszącą około czterdzieści pięć centymetrów.

Czereśnia w naszych ogrodach

Czereśnia spotykana jest w ogrodach bądź sadach przydomowych. Są niezwykle łatwe w pielęgnacji oraz rzadko atakowane poprzez szkodniki. Bardzo wcześnie zaczynają owocować. Ich owocami możemy cieszyć się na początku lata.

Czereśnia owocuje słabo bądź nie owocuje w ogóle, jeżeli w naszym ogrodzie bądź u sąsiada nie kwitnie odpowiedni zapylacz. Wybór prawidłowego zapylacza uzależniony jest jednak od stanowiska, jak i również warunków klimatyczno-glebowych i zastosowanej podkładki.

Popularność pigwy

Pigwa nie jest wymagająca. Tak naprawdę poradzi sobie na wielu glebach z ukierunkowaniem na wszelkie gleby żyźniejsze oraz zasobniejsze, na których to lepiej się rozwija oraz owocuje. Poza tym ze względu na płytki system korzeniowy pigwa oczekuje umiarkowanej wilgoci.

Pigwa nie jest mrozoodporna. Zatem w ostrzejsze zimy po prostu może przemarznąć. Krzewy ukazywanej pigwy sadzimy w miejscu słonecznym, a jednocześnie osłoniętym przed wiatrem. Powinno się zasilać ją prawidłowo rozłożonym kompostem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.