Wiadomości z Piekar Śląskich

Ceny OC idą w górę! Radzimy co robić

  • Dodano: 2016-03-02 13:30, aktualizacja: 2020-05-14 17:16

Co robić, aby nie przepłacać za OC?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić jak wygląda oferta na przedłużenie obecnej polisy. Czasem zdarza się, że ubezpieczyciel proponuje bardzo korzystną składkę na kolejny rok. Poczekajmy więc na jego ofertę (powinien dostarczyć ją co najmniej 14 dni przed końcem okresu ubezpieczenia) lub skontaktujmy się z nim odpowiednio wcześniej. Dopiero potem porównajmy ją z propozycjami innych ubezpieczycieli.

W sytuacji, gdy nasza składka zbytnio wzrosła, czas odrzucić na bok sentymenty czy też przywiązanie do towarzystwa i poszukać dla siebie czegoś tańszego. Przede wszystkim warto wiedzieć, gdzie znaleźć tanie OC.

Możemy na przykład skorzystać z internetowych narzędzi, takich jak  Ubezpieczamy Auto. Dzięki nim zorientujemy się jakie ceny za polisę proponują inni ubezpieczyciele i to zaledwie w przeciągu kilku minut. Internetowe porównanie to z pewnością najłatwiejszy sposób na znalezienie niedrogiej polisy. Polega ono jedynie na odpowiednim wypełnieniu specjalnego formularza, w którym podajemy informacje na temat pojazdu, właściciela i historii jego ubezpieczenia.

Innym sposobem na zakup niedrogiego OC jest odwiedzenie pośredników poszczególnych towarzystw lub multiagencji (drugie rozwiązanie będzie korzystniejsze, ponieważ w multiagencji również otrzymamy zestawienie ofert). Konieczne jest jednak odwiedzenie biur osobiście lub umówienie się na wizytę agenta w naszym domu.

Jak kupować tanie OC

Na to pytanie jakiś czas temu mieliśmy jedną odpowiedź – wystarczy zwracać uwagę jedynie na cenę, aby była jak najniższa. Obecnie jednak coraz większa grupa ubezpieczycieli daje swoim klientom możliwość skorzystania z bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). BLS pojawia się coraz częściej przy polisach odpowiedzialności cywilnej i jest dodatkowym udogodnieniem dla posiadaczy pojazdów. Pozwala ona osobie poszkodowanej naprawić uszkodzony samochód w towarzystwie, w którym kupiła OC. Tak więc to nasz ubezpieczyciel, a nie ubezpieczyciel sprawcy, zajmuje się wszelkimi formalnościami i rozliczeniami. Ostatnie badania pokazują, że kierowcy, którzy skorzystali z BLS są bardziej zadowoleni z procesu likwidacji szkody. Tak więc - cena OC nadal odgrywa ważną rolę, ale BLS to dodatkowe kryterium, które może zdecydować o wyborze nieco droższej oferty.

Najtańsze polisy już nie takie tanie
 

Ceny polis podniosły się jednocześnie niemal we wszystkich towarzystwach. Oznacza to, że już raczej nie kupimy OC np. w granicach 200 zł (takie oferty zdarzały się jeszcze rok temu). https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-oc/  dla kierowcy z maksymalnymi zniżkami i dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu wyniesie np. ponad 300 zł. Można się sprzeczać, czy to dużo, czy mało, zważywszy że niektórzy młodzi kierowcy otrzymują oferty na podstawową ochronę opiewające nawet na około 2000 zł. Cena zależy bowiem od wielu czynników, a i my jesteśmy skłonni zapłacić za OC różne kwoty. Jedno za to jest pewne – szukajmy takich ofert, aby za polisę obowiązkową zapłacić możliwie jak najmniej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.