Wiadomości z Piekar Śląskich

Co zrobić, gdy nie dostałem pit-11 od pracodawcy

  • Dodano: 2017-01-03 08:30, aktualizacja: 2017-01-03 08:45

Poprawne rozliczenie roczne podatku dochodowego wymaga zebrania odpowiednich danych o naszych dochodach w trakcie roku podatkowego. Pracownicy  otrzymują od pracodawców informację na formularzu PIT-11 o przychodach, kosztach i zaliczkach na podatek dochodowy.

Dostałem pit 11 od pracodawcy i co z nim zrobić?

Po zakończeniu roku podatkowego pracodawcy, zleceniodawcy i inni płatnicy PIT sporządzają i przesyłają  zarówno do  podatników, jak  i do urzędów skarbowych właściwych według ich miejsca zamieszkania informacje PIT-11.

Pracownik, który otrzyma taką informację przenosi do odpowiednich rubryk swojego zeznania podatkowego dane zawarte w PIT-11. Sprawa jest prosta, gdy podatnik otrzymał jeden PIT-11 i wszystkie zawarte w nim dane są poprawne. Wystarczy wtedy je przepisać do wypełnianego formularza pit 37 lub pit-36.

Zdarza się, ze podatnicy otrzymują nie jeden PIT-11 ale nawet kilka. Tak jest w przypadku, gdy w trakcie roku uzyskiwali przychody od kilku płatników. Mając kilka informacji PIT-11 przed wpisaniem danych do rocznego zeznania należy zsumować kwoty  w nich wykazane. Sumy kwot dochodu, kosztów, zaliczek na podatek dotyczące jednego źródła przychodów, wpisuje się w jednej rubryce.

Nie dostałem pit-11 i co mam zrobić?

Płatnicy maja obowiązek przekazania PIT-11 podatnikom do końca lutego. Podatnicy rozliczają swoje pity do końca kwietnia.

Zdarza się, że pracownik do końca lutego nie otrzyma PIT-11. Może wtedy zwrócić się do płatnika o wydanie mu takiej informacji. Być może jest ona sporządzona, ale nie dotarła do adresata z różnych przyczyn. Czasem wystarczy przypomnienie i otrzymamy pit-11. Gdyby jednak to nie poskutkowało, należy powiadomić urząd skarbowy o niewydaniu PIT-11 przez płatnika. Niewypełnienie obowiązku przez płatnika podlega karze.Urząd może przyczynić się do uzyskania przez nas PIT-11.

Nieotrzymanie informacji PIT-11 nie zwalnia nas ze złożenia rocznego zeznania podatkowego. W takiej sytuacji musimy  sami zgromadzić dane do rozliczenia podatku, takie jak umowa o pracę, wysokość otrzymanego wynagrodzenia, kosztów, składek oraz zaliczek na podatek. Dobrze jest posiadać formularze ZUS RMUA, wyciągi bankowe, paski wynagrodzeń - wtedy nie będzie problemu z zebraniem danych do rocznego zeznania. Urząd skarbowy trzeba wtedy poinformować, że samodzielnie wypełniliśmy dokumenty, na podstawie własnych danych ( z powodu nieprzekazania PIT-11 przez płatnika). Do składanej deklaracji można dołączyć kopię wezwania pracodawcy do przekazania PIT-11.

Dostałem PIT-11 po terminie

Płatnik może spóźnić się z wydaniem nam PIT-11. Jeśli jednak otrzymamy te informacje przed 30 kwietnia, zdążymy złożyć w terminie naszą deklarację. Gdy jednak do 30 kwietnia nie otrzymamy PIT-11, to mimo wszystko powinniśmy złożyć deklarację w przewidzianym ustawą terminie. Jeśli w ogóle nie złożymy zeznania lub się z nim spóźnimy, musimy liczyć się z konsekwencjami karno skarbowymi. 

Jeśli nie zbieraliśmy dokumentów i nie mamy dokładnych danych potrzebnych do wypełnienia naszego pita, deklarację należy złożyć zgodnie z posiadaną wiedzą, a po otrzymaniu spóźnionego PIT-11 od płatnika możemy ją skorygować, jeśli dane będą się różniły.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.