Wiadomości z Piekar Śląskich

Czym jest kalkulator brutto netto?

  • Dodano: 2020-02-07 12:30

W Polsce powszechnie przyjęło się, że kwota wynagrodzenia podawana jest w formacie brutto. Aby obliczyć, ile faktycznie otrzymamy "na rękę", a ile pochłoną poszczególne składki, pomocny okaże się kalkulator brutto netto. Jak korzystać z kalkulatora wynagrodzeń?

Kalkulator wynagrodzeń, zwany również "kalkulatorem brutto netto" jest kompleksowym narzędziem, które może posłużyć na wiele sposobów. Pracownicy mogą obliczyć, jakie wynagrodzenie czeka ich po potrąceniu obowiązkowych składek. Pracodawcy z kolei sprawdzą, jaki będzie całkowity koszt zatrudnienia danego pracownika. Podstawowe kalkulatory pokazują nam różnicę między kwotą brutto a netto, zaś te zaawansowane - wskażą procent i kwotę przypadającą na każdą z obowiązkowych składek.

Kalkulator brutto netto pozwala nam modyfikować wiele zmiennych, które wpływają na ostateczną wysokość wypłaty. Podstawową kwestią jest rodzaj zatrudnienia - 4000 złotych brutto da nam zupełnie inne wynagrodzenie netto w przypadku umowy o pracę, umowy o dzieło czy kontraktu B2B. Następnie zwracamy uwagę na koszty uzyskania przychodu, ulgę podatkową oraz fakt, czy jesteśmy zwolnieni z PIT. Ostatnią sprawą będzie kwestia partycypacji w Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po odpowiednim zadeklarowaniu poszczególnych czynników, otrzymamy precyzyjną kalkulację kosztów i zarobków.

Należy pamiętać, że rzetelne wyniki otrzymamy wyłącznie z tych kalkulatorów, które są na bieżąco aktualizowane. Nowo wchodzące modyfikacje ustaw i zmiany w stawkach składek wymuszają na administratorach nadzorowanie przepisów prawnych. Zwróćmy zatem uwagę na zgodność i aktualność arkuszy kalkulacyjnych - taki dopisek powinien widnieć na stronie oferującej narzędzie do dyspozycji. Większość portali branżowych związanych z pracą, finansami i rachunkowością oferuje takie narzędzie całkowicie za darmo.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.