Do grupy najpopularniejszych aminokwasów z grupy BCAA zaliczyć trzeba przede wszystkim bardzo istotną w tej kategorii związków leucynę. Dzięki jej obecności w organizmie realne okazuje się między innymi zdrowe i intensywne tworzenie masy mięśniowej. Skąd brać jednakże ten cenny składnik i jak regularnie dostarczać go naszemu organizmowi? Dowiesz się tego po lekturze poniższych fragmentów niniejszego poradnika.
Od samego początku
Na wstępie przybliżmy może po krótce, czym w zasadzie jest tytułowa leucyna. Najprościej rzecz ujmując, jest to aminokwas cechujący się rozgałęzionym łańcuchem, a więc oznacza to w praktyce, że tenże związek nie jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm, tylko konieczne jest jego systematyczne zapewnianie – zarówno w postaci wysokiej jakości produktów żywnościowych, jak także poprzez preparaty suplementowe jakie proponują znane marki za pośrednictwem renomowanych serwisów typu witaminyswanson.pl. Leucyna trafia do nas zatem od zewnątrz, dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi albo na wybór odpowiednich artykuł spożywczych, które w nią obfitują, albo postawienie na certyfikowane i atestowane wyroby uzupełniające zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Znajdująca się w naszych mięśniach leucyna ulega rozłożeniu, lecz następuje to właśnie w obrębie warstwy mięśniowej, a nie w wątrobie, dzięki czemu kiedy poddajemy się wyczerpującemu wysiłkowi fizycznemu, możliwe jest zwiększenie ilości energii. Do tego dochodzi wówczas również do syntezy protein. Leucyna jest niezbędnym elementem dla kulturystów oraz osób aktywnych sportowo.
Rozmaite właściwości
Poza tym, że leucyna kojarzona jest ze stymulatorem procesu budowy masy mięśniowej, dodatkowo ma ona także mnóstwo innych istotnych zalet, ze względu na które należy rozważyć jej suplementację i włączenie do stałego menu. Nie tylko tworzy ona warstwę mięśniową, zwiększając atrakcyjność sylwetki, ale także nie dopuszcza do jej utraty. Zalecana jest w związku z tym zarówno intensywnie trenującym, jak również seniorom, u których dochodzi, wraz z biegiem lat, do redukcji masy mięśniowej i ubytków mięśniowych. Suplementacja omawianą substancją gwarantuje szybszą regenerację po treningu. Inicjuje ona również syntezę białek oraz zwiększa wytrzymałość i ogólną kondycję organizmu. Badania naukowe dowiodły, że racjonalne dawkowanie leucyny – czy to w postaci produktów żywnościowych, czy poprzez specyfiki suplementowe – możliwe jest unormowanie poziomu cukru we krwi.