Wiadomości z Piekar Śląskich

Czym są agregaty prądu?

  • Dodano: 2020-05-28 16:00

Generatory prądotwórcze to urządzenia zapewniające energię elektryczną wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu nie ma dostępu do sieci energetycznej. Można je więc spotkać np. na statkach czy podczas imprez plenerowych, a także w wielu innych miejscach. Są też niezbędnym elementem układów zasilania awaryjnego. Gdzie jeszcze można je wykorzystać?

Agregaty prądotwórcze o dużej mocy

Najpotężniejsze agregaty prądu to ogromne urządzenia o mocy nawet tysiąca kilowatów. Są to ważące kilka ton maszyny, ze względu na cenę i wymiary stosowane wyłącznie w przemyśle. Do generatorów o dużej mocy zaliczają się jednak także mniejsze agregaty, używane np. do zasilania awaryjnego szpitali czy przedsiębiorstw. Ze względu na koszt pozyskania energii i wykorzystywanie silnika spalinowego nie nadają się jednak jako wyłączne źródło prądu. Są włączane w razie awarii prądu z sieci, a w zależności od modelu mogą zapewnić nawet kilka dni zasilania. Przy planowaniu instalacji zasilania awaryjnego ważne jest odpowiednie dobranie agregatów prądotwórczych i zasilaczy awaryjnych, a także zadbanie o wentylację i bezpieczeństwo.

Niewielkie agregaty prądu

Warto też wiedzieć, że agregaty to nie tylko masywne,, stacjonarne urządzenia. To także niewielkie, przenośne generatory, które łatwo można przewieźć i wykorzystać do zasilania narzędzi i maszyn np. na placu budowy. Oprócz tego sprawdzają się także w domowych warsztatach. Można je kupić np. tu: https://agregaty.com.pl. Warto jednak podejść do zakupu z głową i zwrócić uwagę na parametry agregatu. Najważniejsze z nich to rodzaj paliwa (benzyna lub olej napędowy), rodzaj i szczelność obudowy i oczywiście moc. Przy wyborze mocy warto zsumować wszystkie urządzenia, jakie mają być podłączone go agregatu i dodać ok. 20% zapasu – producenci przestrzegają przed wykorzystywaniem generatorów w 100% przez dłuższy czas. Rodzaj obudowy ma natomiast wpływ na to, jak głośne będzie urządzenie, a także czy będzie odporne na pył lub wilgoć. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy wykorzystywać agregat do pracy na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.