Wiadomości z Piekar Śląskich

Czym są agregaty prądu?

  • Dodano: 2020-05-28 16:00

Generatory prądotwórcze to urządzenia zapewniające energię elektryczną wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu nie ma dostępu do sieci energetycznej. Można je więc spotkać np. na statkach czy podczas imprez plenerowych, a także w wielu innych miejscach. Są też niezbędnym elementem układów zasilania awaryjnego. Gdzie jeszcze można je wykorzystać?

Agregaty prądotwórcze o dużej mocy

Najpotężniejsze agregaty prądu to ogromne urządzenia o mocy nawet tysiąca kilowatów. Są to ważące kilka ton maszyny, ze względu na cenę i wymiary stosowane wyłącznie w przemyśle. Do generatorów o dużej mocy zaliczają się jednak także mniejsze agregaty, używane np. do zasilania awaryjnego szpitali czy przedsiębiorstw. Ze względu na koszt pozyskania energii i wykorzystywanie silnika spalinowego nie nadają się jednak jako wyłączne źródło prądu. Są włączane w razie awarii prądu z sieci, a w zależności od modelu mogą zapewnić nawet kilka dni zasilania. Przy planowaniu instalacji zasilania awaryjnego ważne jest odpowiednie dobranie agregatów prądotwórczych i zasilaczy awaryjnych, a także zadbanie o wentylację i bezpieczeństwo.

Niewielkie agregaty prądu

Warto też wiedzieć, że agregaty to nie tylko masywne,, stacjonarne urządzenia. To także niewielkie, przenośne generatory, które łatwo można przewieźć i wykorzystać do zasilania narzędzi i maszyn np. na placu budowy. Oprócz tego sprawdzają się także w domowych warsztatach. Można je kupić np. tu: https://agregaty.com.pl. Warto jednak podejść do zakupu z głową i zwrócić uwagę na parametry agregatu. Najważniejsze z nich to rodzaj paliwa (benzyna lub olej napędowy), rodzaj i szczelność obudowy i oczywiście moc. Przy wyborze mocy warto zsumować wszystkie urządzenia, jakie mają być podłączone go agregatu i dodać ok. 20% zapasu – producenci przestrzegają przed wykorzystywaniem generatorów w 100% przez dłuższy czas. Rodzaj obudowy ma natomiast wpływ na to, jak głośne będzie urządzenie, a także czy będzie odporne na pył lub wilgoć. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy wykorzystywać agregat do pracy na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.