Wiadomości z Piekar Śląskich

Drugie życie książek

  • Dodano: 2018-08-24 18:00

„To wspaniała książka, na pewno niejeden raz jeszcze do niej powrócę”, mawia często czytelnik, odkładając na półkę pozycję niedawno zakupioną w księgarni. Zapewne wierzy w to, co mówi, ale prawda jakże często okazuje się zupełnie inna. Książka latami tkwi na owej półce, zapomniana i niepotrzebna. Czasem może być traktowana jako dekoracja, ale w gruncie rzeczy zabiera tylko miejsce. Co z nią począć?

Można sprzedać na Allegro

Szkoda, bo jeśli jest wartościowa, to dobrze by było, gdyby przeczytało ją więcej ludzi. Dobrze wydana książka wytrzyma wiele czytań, o ile czytelnicy dobrze się z nią obchodzą. Najlepiej byłoby, gdyby taką raz przeczytaną książkę można było korzystnie sprzedać, ale nie jest to takie proste: używane książki nie są dziś w cenie, szybko tracą na wartości. Może się o tym przekonać każdy, zaglądając na Allegro.

Sprzedaż w serwisie aukcyjnym jest też o tyle niedogodna, że kłopotliwa. Trzeba zrobić zdjęcie, przygotować opis, uiścić opłatę, wreszcie – solidnie książkę zapakować i wysłać nabywcy. Sporo zachodu za kilka złotych.

Firma, co przyjedzie i odkupi

Łatwiej jest natomiast skorzystać z usług firmy, która wycenia, kupuje i odbiera książki na miejscu, u klienta. Taki skup książek w Krakowie i innych miastach prowadzi antykwariat i księgarnia Tezeusz. Wystarczy zadzwonić lub wysłać maila. W uzgodnionym terminie po książki ktoś przyjedzie. Potem zostaną poddane renowacji, o ile jej wymagają i trafią na półki w internetowym lub stacjonarnym antykwariacie, gdzie prędzej czy później znajdą nowych nabywców. W ten sposób można się łatwo pozbyć niepotrzebnej w domu lub firmie beletrystyki, poradników, książek popularnonaukowych i literatury dla dzieci.

O dziwo, do przyjmowania książek nie palą się biblioteki publiczne, które równocześnie apelują często do swoich czytelników o datki na zakup nowych. Jedne nie mają miejsca na półkach, inne tłumaczą się procedurami, jeszcze inne nie są zainteresowane danymi pozycjami. Nie wszystkie, oczywiście tak postępują, ale w dużych miastach odmowa przyjęcia jest na porządku dziennym.

Wymiana przez Internet

Z pomocą przychodzi oczywiście Internet. Na Facebooku znaleźć można grupy poświęcone wymianie przeczytanych książek. Akcje wymiany organizują od czasu do czasu blogerzy. Istnieją też wyspecjalizowane serwisy internetowe pośredniczące w wymianie książek. Pewną przeszkodą jest jednak w Polsce dająca o sobie znać już od lat obsesja na tle ochrony prywatności i danych osobowych: wielu ludzi być może zdecydowałoby się na taką wymianę, gdyby nie konieczność ujawnienia swojego adresu komuś obcemu.

Ostateczne rozwiązanie

A gdy książka jest już bardzo zniszczona, straciła aktualność (to zjawisko częste np. w literaturze informatycznej) lub z innych powodów nie ma szans na znalezienie nabywców? No cóż, wtedy nie ma wyboru – swoje drugie życie zyskać może już tylko papier.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.