Wiadomości z Piekar Śląskich

Drugie życie książek

  • Dodano: 2018-08-24 18:00

„To wspaniała książka, na pewno niejeden raz jeszcze do niej powrócę”, mawia często czytelnik, odkładając na półkę pozycję niedawno zakupioną w księgarni. Zapewne wierzy w to, co mówi, ale prawda jakże często okazuje się zupełnie inna. Książka latami tkwi na owej półce, zapomniana i niepotrzebna. Czasem może być traktowana jako dekoracja, ale w gruncie rzeczy zabiera tylko miejsce. Co z nią począć?

Można sprzedać na Allegro

Szkoda, bo jeśli jest wartościowa, to dobrze by było, gdyby przeczytało ją więcej ludzi. Dobrze wydana książka wytrzyma wiele czytań, o ile czytelnicy dobrze się z nią obchodzą. Najlepiej byłoby, gdyby taką raz przeczytaną książkę można było korzystnie sprzedać, ale nie jest to takie proste: używane książki nie są dziś w cenie, szybko tracą na wartości. Może się o tym przekonać każdy, zaglądając na Allegro.

Sprzedaż w serwisie aukcyjnym jest też o tyle niedogodna, że kłopotliwa. Trzeba zrobić zdjęcie, przygotować opis, uiścić opłatę, wreszcie – solidnie książkę zapakować i wysłać nabywcy. Sporo zachodu za kilka złotych.

Firma, co przyjedzie i odkupi

Łatwiej jest natomiast skorzystać z usług firmy, która wycenia, kupuje i odbiera książki na miejscu, u klienta. Taki skup książek w Krakowie i innych miastach prowadzi antykwariat i księgarnia Tezeusz. Wystarczy zadzwonić lub wysłać maila. W uzgodnionym terminie po książki ktoś przyjedzie. Potem zostaną poddane renowacji, o ile jej wymagają i trafią na półki w internetowym lub stacjonarnym antykwariacie, gdzie prędzej czy później znajdą nowych nabywców. W ten sposób można się łatwo pozbyć niepotrzebnej w domu lub firmie beletrystyki, poradników, książek popularnonaukowych i literatury dla dzieci.

O dziwo, do przyjmowania książek nie palą się biblioteki publiczne, które równocześnie apelują często do swoich czytelników o datki na zakup nowych. Jedne nie mają miejsca na półkach, inne tłumaczą się procedurami, jeszcze inne nie są zainteresowane danymi pozycjami. Nie wszystkie, oczywiście tak postępują, ale w dużych miastach odmowa przyjęcia jest na porządku dziennym.

Wymiana przez Internet

Z pomocą przychodzi oczywiście Internet. Na Facebooku znaleźć można grupy poświęcone wymianie przeczytanych książek. Akcje wymiany organizują od czasu do czasu blogerzy. Istnieją też wyspecjalizowane serwisy internetowe pośredniczące w wymianie książek. Pewną przeszkodą jest jednak w Polsce dająca o sobie znać już od lat obsesja na tle ochrony prywatności i danych osobowych: wielu ludzi być może zdecydowałoby się na taką wymianę, gdyby nie konieczność ujawnienia swojego adresu komuś obcemu.

Ostateczne rozwiązanie

A gdy książka jest już bardzo zniszczona, straciła aktualność (to zjawisko częste np. w literaturze informatycznej) lub z innych powodów nie ma szans na znalezienie nabywców? No cóż, wtedy nie ma wyboru – swoje drugie życie zyskać może już tylko papier.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.