Wiadomości z Piekar Śląskich

E476, E471, czyli dodatki spożywcze

  • Dodano: 2018-05-02 07:30, aktualizacja: 2018-05-02 07:40

Polepszenie wyglądu żywności, jej smaku i aromatu jest możliwe właśnie za pomocą dodatków spożywczych. Wielu producentów bardzo często stosuje je w przemyśle spożywczym i znajdują się ona w większości produktów, które spotykamy na półkach sklepowych.

Dodatki spożywcze - definicja i zastosowanie
Z podstawowego pojęcia dodatki spożywcze to substancje, które zmieniają (po ich dodaniu) właściwości żywności. Na ogół poprawiają jej wygląd, zapach i smak. Są powszechnie stosowane, tak więc istnieje również wiele ich rodzajów. Dodatki spożywcze najczęściej kojarzą się nam z samą chemią i szkodliwością dla organizmu. Owszem jest w tym trochę prawdy, ponieważ istnieją takie dodatki spożywcze, które przyjmowane w większych ilościach przez dłuższy czas mogą wpływać negatywnie na nasze funkcje zdrowotne. Warto jednak wiedzieć, że na rynku są również naturalne dodatki spożywcze, które cechują się naturalnym, czystym pochodzeniem i są jak najbardziej wskazane do ich spożywania. Zastosowanie dodatków spożywczych istnieje oczywiście przy produkcji żywności. Można je spotkać w składzie mięsa, wędlin, serów, pieczywa, lodów, napojów i wszelkiego rodzaju jedzenia, które istnieje na rynku.
 

Aromaty
Jak sama nazwa wskazuje aromaty mają na celu poprawienie woni, ale również czynników smakowych danego produktu. Są one często stosowane do wszelkiego rodzaju żywności. Najczęściej można je spotkać w wyrobach mięsnych, serowych oraz piekarniczych, gdzie zapach bardzo się liczy i jest brany pod uwagę przez konsumenta, który planuje zakup takiej żywności. Aromaty stosowane w cukiernictwie, czy przy produkcji lodów stwarzają smak najczęściej określonych owoców. W piekarnictwie aromaty tworzą smak, czy zapach maku, sezamu, czy masła, jednakże przy produkcji wszelkiego rodzaju mięsa aromaty są tworzone chemicznie, tak aby żywność pachniała prawdziwą kiełbasą, czy szynką. Warto również wiedzieć, że aromaty można podzielić na naturalne i narturalno – identyczne. Są one oczywiście o wiele zdrowsze od tych typowo stworzonych chemicznie, jednakże nadal nie jest to sam owoc, a jedynie jego aromat.

Emulgatory
Są to substancje, które również mają swój określony podział. Stosuje się je przy produkcji niemalże każdego pożywienia. Od mięs i wędlin, przez pieczywo i cukiernictwo, po lody i przetwory mlekowe. Warto zaznaczyć, że emulgatory to dodatki spożywcze, które powodują powstanie emulsji wytworzonej z połączenia oleju i wody. Najczęstszym emulgatorem, który dodaje się do żywności jest lecytyna. Przeważnie można ją spotkać w czekoladzie, margarynach, czy pieczywie. Jest ona przede wszystkim zawarta w żółtku jajka, a zatem taki emulgator nie jest szkodliwy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dużo emulgatorów spożywanych w większej ilości może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Oczywiście zależy to od samego rodzaju emulgatora i czasu przez jaki jest on przez nas przyjmowany. Emulgatory oznaczone są literką ‘’E’’. U wielu osób ten znak wywołuje mieszane uczucia, ponieważ kilka lat temu rozniosła się wiadomość, że są one bardzo szkodliwe. Jak każdy dodatek spożywczy emulgatory dzielą się na te całkiem nieszkodliwe, znośne oraz na takie które w dużej ilości mogą zaszkodzić. Istotną rzeczą jest również to, że w naszym jadłospisie codziennym ciężko będzie nam ich unikać, ponieważ znajdują się w wielu produktach, lecz warto zwrócić uwagę, aby w wybieranej przez nas żywności było ich jak najmniej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.