Elektronarzędzia potrafią już niemal wszystko
Mniej znane, lecz bardzo przydatne elektronarzędzia
Elektrotechnika rozwija się nieustannie, dzięki czemu przybywa na rynku rozmaitych elektronarzędzi, zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych. Powoli nawet wybór wiertarki staje się coraz trudniejszy, bo do dyspozycji są narzędzia z rozmaitymi funkcjami i możliwościami. Tymczasem oprócz wiertarek, wkrętarek, młotów i szlifierek kupować dziś można zasilane prądem przyrządy do wielu innych prac konstrukcyjnych i remontowych.
Dzisiejsze elektronarzędzia to sprzęt coraz bardziej specjalistyczny, choć dostępny dla wszystkich. Kto pragnie wyposażyć swój warsztat we wszystko, co może mu się przydać w obróbce drewna, metali, tworzyw sztucznych i kamieni, musi się nastawić na spore zakupy.
Elektronarzędzia, których możesz nie znać
Nawet zwykły młotek można dziś zastąpić gwoździarką – elektryczną, akumulatorową lub pneumatyczną i oszczędzić sobie stukania. Wszędzie tam, gdzie gwoździ używa się nieustannie, np. w pracach dekarskich czy przy zbijaniu skrzyń, gwoździarka może być niezastąpioną pomocą. Wiele modeli może też pełnić funkcję zszywaczy.
Niezwykle uciążliwe było niegdyś wykonywanie w murach wgłębień potrzebnych do prowadzenia kabli i rur: wymagało to długiego kucia. Obecnie służy do takich prac bruzdownica z dwiema tarczami, czyli narzędzie będące swoistą kontynuacją szlifierki kątowej. Można nim wykonywać kanały o głębokości do 10 cm nawet w betonie i kamieniu, o cegle już nie wspominając.
Elektronarzędzia do precyzyjnych cięć
Kto zajmuje się wykonywaniem np. kuchennych blatów, skorzysta zapewne z możliwości zagłębiarki, czyli specyficznej pilarki, posiadającej zdolność do zagłębiania tarczy tnącej w obrabianym materiale. W połączeniu z szyną daje to możliwość bardzo wygodnego, a przy tym precyzyjnego, równego cięcia.
Każdy majsterkowicz zna zapewne skrzynki uciosowe, a więc specjalne ramki do przycinania pod kątem. Pamięta też ich wady, w tym przede wszystkim małą precyzję cięć wykonywanych przy ich pomocy. Dziś do dyspozycji są ukośnice: elektronarzędzia do bardzo precyzyjnego cięcia pod kątem 45 stopniu lub dowolnym innym, dokładnie ustawionym. Kto wykonuje elementy, których cięcia pozostaną widoczne, jak choćby ramy obrazów, ten szybko doceni możliwości ukośnicy.
Urządzenia wielofunkcyjne
Niezwykle interesujące dla majsterkowiczów i profesjonalistów mogą też być niewielkie elektronarzędzia wielofunkcyjne. Jeden taki przyrząd może zastępować szlifierkę oscylacyjną, pracować jako przecinarka i wycinarka otworów, skrobak albo narzędzie do usuwania fug. W innej wersji potrafi wykonywać rowki, ciąć przy krawędziach i narożnikach, szlifować miejsca trudno dostępne albo ciąć kafelki.
Elektronarzędzia zastępujące piłę
Wszędzie tam, gdzie konieczne jest cięcie blach, zastosowanie znajdą nożyce skokowe. Mogą one także ciąć szybko papier, kartony czy wykładziny. Nie oprze im się nawet stal. Ciekawą alternatywą są też rozdzieraki do blach, stali i aluminium, tnące materiały o grubości do 3,5 mm.
Kto natomiast ma serdecznie dosyć ręcznej piły, może sięgnąć po elektryczną piłę posuwową, w której silnik napędza wymienne brzeszczoty. Inna jej wersja, czyli piła szablasta, może ciąć nawet stal o grubości 10 mm.
Wybór jest jest naprawdę spory – praktycznie wszystko można już wykonywać elektronarzędziami, oszczędzając mięśnie, pracując szybciej i dokładniej.