Wiadomości z Piekar Śląskich

Instalacje fotowoltaiczne - o czym powinniśmy pamiętać przy zakupie?

  • Dodano: 2020-02-07 14:30

W czasach rosnących rachunków za prąd warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą wygenerować oszczędności. Do takich możemy zaliczyć odnawialne źródła energii, a w szczególności fotowoltaikę. Kto powinien zdecydować się na tego rodzaju instalację?

Instalacje fotowoltaiczne – jak działają?

Fotowoltaika to rozwiązanie, z którego może skorzystać praktycznie każde gospodarstwo domowe. Zasada działania systemu jest bowiem bardzo prosta. Polega ona na przechwyceniu przez panele fotowoltaiczne energii słonecznej i zamianie jej na prąd stały. Ogniwa wychwytują nawet promieniowanie rozproszone, dzięki czemu mogą działać całym rokiem, nawet w zimne i pochmurne dni. W jaki sposób dochodzi do wytworzenia prądu? Pod wpływem promieni słonecznych ogniwa ulegają efektowi fotowoltaicznemu. Powstały w ten sposób prąd stały musi przejść jeszcze przez falownik, w którym dochodzi do przekształcenia go na prąd zmienny. Dopiero wówczas może on trafić do sieci elektrycznej.

Instalacje fotowoltaiczne – z czego się składają?

Jednak panele i falownik to nie jedyne elementy całego systemu. W jego skład wchodzą bowiem takie podzespoły jak: przewody solarne, instalacyjne, uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Każda z nich musi być odporna na warunki atmosferyczne. W przeciwnym razie szybko dochodziłoby do awarii z powodu przepięć czy rozłączeń. Dlatego instalacje fotowoltaiczne najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców. Jeden z nich jest dostępny pod tym linkiem https://sklep.ekotechnologia.eu/. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że tego rodzaju inwestycja nie należy do najtańszych. Jednak dzięki różnym programom wspierających tego typu przedsięwzięcia możemy znacznie obniżyć te koszty. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne może zamontować praktycznie każdy z nas. Warto więc dowiedzieć się w urzędzie gminy czy miasta, jakie programy są obecnie realizowane i jak wygląda wsparcie takiej inwestycji. Korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznych odczujemy natychmiastowo. Jeśli wszystko zostanie dobrze wyliczone, to zakup zwróci nam się w ciągu kilku lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.