Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak powiązać utratę wagi i wypadanie włosów

  • Dodano: 2022-05-30 06:00, aktualizacja: 2022-05-31 08:48

Utrata wagi może prowadzić do pojawienia się skutków ubocznych, w tym wypadania włosów. Twój organizm jest wrażliwy na niedobór składników odżywczych, stres i zmiany hormonalne - wszystkie te czynniki mogą wystąpić w wyniku gwałtownej utraty wagi, restrykcyjnych diet lub operacji odchudzających.

Dlaczego po utracie wagi wypadają włosy ?

Nagła utrata wagi i restrykcyjne diety zostały powiązane ze stanem zwanym ostrym wysiękiem telogenowym, jedną z najczęstszych przyczyn rozległego wypadania włosów na skórze głowy. Pojawia się około 3 miesiące po zdarzeniu wyzwalającym, takim jak gwałtowna utrata wagi, i trwa około 6 miesięcy. Utrata wagi związana z restrykcyjnymi dietami jest również związana z innymi rodzajami wypadania włosów. Więcej odnośnie zdrowia znajdziesz na www.ogloszenia24m.pl . Zalicza się do nich przewlekłe łysienie plackowate, które trwa dłużej niż 6 miesięcy, oraz łysienie androgenowe, znane również jako łysienie typu męskiego lub żeńskiego.

Restrykcyjna dieta

Twoje włosy potrzebują odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć. Wiele badań wykazało, że utrata włosów jest związana z gwałtowną utratą wagi, ograniczeniem kalorii, niedoborem składników odżywczych i stresem. Źle zaplanowana diet, może prowadzić do niedoboru niezbędnych kwasów tłuszczowych, cynku, białka i kalorii.

Diety o bardzo niskiej zawartości białka

Aminokwasy, czyli składniki budulcowe białek, są niezbędne do wzrostu włosów. Dzieje się tak, ponieważ aminokwasy są niezbędne do produkcji keratyny, głównego białka strukturalnego włosa. Jeśli stosujesz niskokaloryczną dietę odchudzającą, która nie zawiera wystarczającej ilości białka, możesz doświadczyć utraty włosów.
Kiedy Twoje zapotrzebowanie na białko nie jest zaspokojone, Twój organizm traktuje priorytetowo ważne funkcje zależne od białka, takie jak naprawa tkanek, trawienie, regulacja pH i równowagi wodnej oraz produkcja hormonów. Ponieważ wzrost włosów nie jest niezbędny do utrzymania organizmu przy życiu, może dojść do ich wypadania. Jeżeli chodzi o redukcje wagi to warto zadbać o odpowiednią suplementacje diety https://www.ogloszenia24m.pl/zdrowie-i-uroda/odchudzanie/

Jak zapobiegać wypadaniu włosów podczas odchudzania?

Wybierz zrównoważoną dietę, która dostarczy Twojemu organizmowi składników odżywczych. Ponadto, jeśli stosujesz dietę, która ogranicza wiele pokarmów - np. dietę wegetariańską lub wegańską, która może być uboga w składniki odżywcze związane z wypadaniem włosów, takie jak żelazo i cynk - pamiętaj o włączeniu do diety pokarmów bogatych w składniki odżywcze i uzupełnianiu składników odżywczych, których w niej brakuje.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.