Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak przemycić warzywa do menu malucha?

  • Dodano: 2017-10-23 12:30

W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązujemy do tego, co i w jaki sposób jemy. Spory wpływ na ten stan rzeczy miały programy kulinarne, które na fali olbrzymiej popularności zagościły w naszych domach i wpłynęły na myślenie nas samych o jedzeniu. Poniżej znajdziecie garść pomysłów, które ułatwią wytłumaczenie dziecku, dlaczego warzywa powinny być podstawą codziennej diety.

Ułóż fascynującą historię na talerzu
Dzieci uwielbiają różnego typu historyjki. O Kopciuszku, złym wilku i babci, o Stumilowym Lesie, o śwince Peppie… Jeśli masz odrobinę czasu, zaaranżuj warzywa na talerzu w taki sposób, aby przypominały ulubionych bohaterów z bajki. Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne – wystarczy uruchomić wyobraźnię. Kawałki kalafiora lub brokuła wyglądają przecież jak rozłożyste drzewa o bogatych koronach, a zielona fasola ułożona pionowo na talerzu do złudzenia przypomina bambusa, chętnie zjadanego przez puchatą pandę.

Jeśli Twój talerz nie wygląda przekonująco, nic się nie martw – zawsze możesz opowiedzieć dziecku bajkę i poprosić, aby udawało, że warzywa na talerzu są chociaż trochę podobne do szumiących wysokich drzew. Na pewno uda się to przy odrobinie dobrej woli obu stron.

Kup urządzenie do wycinania warzyw
Dzięki temu prostemu urządzeniu, możemy uzyskać różne kształty warzyw, które będą świetnie wyglądać na talerzu i samym swoim wyglądem zachęcać do ich spróbowania.

Wspólne gotowanie krokiem do sukcesu w zdrowym żywieniu dziecka
Jeśli Twoje dziecko jest na tyle duże, że może pomóc Ci w kuchni, dobrym pomysłem jest zaangażowanie go do samodzielnego układania produktów na swoim talerzu. Daj jej pietruszkę, posiekany koperek, ziarna słonecznika. Niech pociecha sama przyozdobi talerz w taki sposób, w jakiej będzie się jej najbardziej podobać. Samodzielnie przygotowane potrawy zawsze smakują lepiej.

Spędzając z dzieckiem czas w kuchni, możemy też włączyć popularny program kulinarny i spróbować ugotować z nim to samo danie, które widzimy na ekranie. Nauka gotowania jest przydatna sama w sobie. Dodatkowo, jest pretekstem do spędzenia wartościowych chwil z pociechą i przemycenia paru mądrych rad w zakresie żywienia.

Pokaż dziecku, kto jeszcze chrupie warzywa z przyjemnością
Macie w domu szynszyla, królika lub świnkę morską? Obecność zwierzątka to dobry pretekst do tego, żeby pokazać, że warzywa są smaczne i zdrowe. Skoro nasz ulubiony puchaty przyjaciel o lśniącym futerku zajada się świeżą marchewką i jabłkiem, dlaczego i my nie moglibyśmy tego robić? Życie w zgodzie z naturą jest mądre i służy zdrowiu człowieka. Warto tę prawdę przekazywać dziecku już od najmłodszych lat.

Wiele cennych wskazówek i porad dotyczących spędzania czasu z dzieckiem znajdziesz na blogu https://mlodytata.pl/blog-parentingowy/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.