Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak układać niemowlaka do snu?

  • Dodano: 2018-01-15 15:30

Ułożenie niemowlaka do snu wcale nie jest taką trudną sprawą jak przedstawiają to portale dla rodziców i fora internetowe. Wystarczy odrobina podstawowej wiedzy, którą rzetelnie wdrożysz w życie i problem nie będzie spędzał Ci snu z oczu. Przeczytaj porady, wybierz pozycje i stosuj się do kilku prostych zaleceń.

Dwie podstawowe zasady snu dziecka

Pierwsza podstawowa zasada - pozycja, w której śpi dziecko, musi być dla niego wygodna i bezpieczna. Niemowlak musi wstać rano wypoczęty, bo wszyscy wiemy, jak funkcjonuje niewyspane dziecko - jest marudne, płacze więcej niż zwykle, wszystko je denerwuje, a często ze zmęczenia nie może też spokojnie zasnąć.

Druga zasada – to, co jest wygodne dla ciebie, niekoniecznie służyć będzie dziecku. Mięciutkie materace i puchowe poduszeczki dla dzieci możesz więc od razu spakować do pawlacza. Sen noworodków i niemowlaków rządzi się innymi prawami. Trzeba je stosować, by dziecko rozwijało się prawidłowo i sypiało bezpiecznie w swoim własnym łóżeczku.

Jak układać niemowlaka do snu?

Niemowlaka do spania można ułożyć w trzech pozycjach: na plecach, na boku i na brzuchu. 

Spanie na plecach – jest najbezpieczniejsze ze wszystkich. W ten sposób możesz układać dziecko do snu w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Układając maluszka na wznak, lekko odchylaj mu główkę za bok. Pamiętaj by odchylać ją raz na jedną, raz na drugą stronę, bo miękkie kości czaszki mogą się spłaszczyć lub odkształcić.

Noworodki powinny leżeć na pleckach bez poduszki, na równym materacu. Im będzie twardszy, tym lepiej. Wypełnienie ma drugorzędne znaczenie biorąc pod uwagę wybór pozycji i zalety dla kręgosłupa. Poduszka i to bardzo płaska przyda się dopiero 6 miesięcy po porodzie, a jeśli boisz się, aby maluszek nie zadławił się po jedzeniu, są na to inne sposoby. Możesz podłożyć coś pod nóżki łóżeczka lub pod materac od wezgłowia, aby stworzyć niewielką różnicę poziomów. To powinno wystarczyć. Jeśli nachylenie będzie za duże, malec może zsunąć się pod kołdrę, gdzie zabraknie mu powietrza, więc nie przesadź z wysokością, a najlepiej zaobserwuj dziecko w tym poziomie w ciągu dnia.

Jeśli dziecko nie lubi spać na wznak, pozwól mu zasnąć tak jak chce, a gdy porządnie zaśnie, ułóż go na resztę nocy na plecach.  

Spanie na brzuszku - to dla niemowlaka świetny trening mięśni karku, szyi i ramion. Dzięki tej pozycji może poznawać i obserwować otaczający go świat. Nie jest to jednak pozycja do spania nocą. Na brzuszku wystarczy układać dziecko na 15 minut dziennie i tylko pod obserwacją. W tej pozycji bowiem dziecko ugniata sobie przeponę i ma trudności z oddychaniem.

Spanie na boku - to pozycja polecana do drzemki w ciągu dnia, ale tylko, gdy masz dziecko na oku. Nawet noworodek może sam przekręcić się z boku na brzuch, ale w przeciwnym kierunku uda mu się ułożyć dopiero, gdy skończy pół roku. Wcześniej taka sytuacja będzie niebezpieczna dla jego życia, bo maluszek nie ma jeszcze siły by unieść główkę i swobodnie oddychać.

Najlepsza pozycja dla noworodka

Zanim wybierzesz jedną z powyższych pozycji pamiętaj, że w brzuchu mamy maluszek miał ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Zanim „zafundujesz” mu płaski materac dużego łóżeczka, pomyśl o spowijaniu, czyli ciasnym zawijaniu dziecka do snu w dedykowany otulacz. Najważniejsze, to wybrać odpowiedni otulacz, bo maluszek będzie miał z nim bezpośredni kontakt przez wiele godzin. Bezpieczne dla skóry niemowlaków otulacze znajdziesz np. w sklepie dla dzieci: https://bobomio.pl/. Kupując tam produkt nie musisz już martwić się o właściwe atesty i certyfikaty, sklep oferuje tylko sprawdzone produkty. Ciasne otulenie ciała dziecka uspokaja je, łagodząc odruchy Moro. Niemowlęta w otulaczach lepiej śpią oraz mają łagodniejsze kolki. Otulanie zaleca się od chwili narodzin, mniej więcej do 3 miesiąca życia.

Jak widać, układanie dziecka do snu nie powinno przysporzyć Ci wielu problemów. Spośród 3 pozycji, tylko jedna zalecana jest na noc i na dłuższe drzemki. Również dziecko w otulaczu będzie leżało na wznak.

Na bezpieczny sen dziecka składają się nie tylko właściwe pozycje, ale również odpowiednie tkaniny, które otulają delikatną skórę noworodka. Jeśli chcesz mieć pewność, że będą bezpieczne dla Twojego dziecka, kupuj je w sprawdzonych miejscach, takich jak choćby wspomniany sklep bobomio.pl. gdzie znajdziesz rzeczy starannie wyselekcjonowane.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.