Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak wybrać aparat do jonoforezy?

  • Dodano: 2018-03-13 15:15

Od kilku lat wzrasta popularność fizjoterapii realizowanej w domu. Za pomocą małych, praktycznych aparatów można z sukcesem samodzielnie wykonywać zabiegi lecznicze w warunkach domowych. Dla pacjenta wiąże się to nie tylko z większym komfortem, ale również z możliwością nieograniczonego korzystania z terapii, co znacząco wpływa na postępy w leczeniu.

Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z elektrostymulatorami, czyi aparatami do jonoforezy. Wykorzystują one lecznicze właściwości prądu elektrycznego. Nie zawsze wiadomo jednak jak wybrać aparat do jonoforezy. Trzeba tu również zauważyć, że każdy typ elektrostymulacji używany we współczesnej fizjoterapii ma odmienny sposób działania oraz wykorzystuje zupełnie różne mechanizmy ludzkiej fizjologii.

Na jakie dolegliwości chcemy stosować aparat do jonoforezy?

Jest to najważniejsze pytanie i musimy je sobie zadać, zanim kupimy jakiekolwiek urządzenie. Różne typy dolegliwości są powiązane z różnymi rodzajami elektrostymulacji. Jednak należy tutaj zaznaczyć, że niektóre elektrostymulacje są właściwym rozwiązaniem dla konkretnego problemu, a niektóre tylko pomocniczym rozwiązaniem.

Jak wybrać aparat do jonoforezy?

To wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Elektrostymulacja TENS ma działanie przeciwbólowe. Działa wyłącznie objawowo na nerwy czuciowe. Natomiast elektrostymulacja interferencyjna, działa na zasadzie prądów interferencyjnych na tkanki głębokie. Mikroprądy oddziałują na poziomie komórkowym poniżej progu pobudzenia. Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa ma wpływ na mięśnie i nerwy motoryczne. Wspomniana wcześniej jonoforeza działa przez aplikację leków przez skórę. Ma wpływ na mięśnie odnerwione. Ostatnim rodzajem elektrostymulacji są prądy Kotza (rosyjskie), które działają na mięśnie.

Należy tutaj jeszcze uwzględnić parę spraw

Jeżeli chodzi o dolegliwości bólowe, to najważniejszym rodzajem stymulacji jest TENS, która ma działanie typowo objawowe. Znaczy to, że zmniejsza ona odczuwanie bólu, ale nie leczy jego przyczyn. Sprawdź aparat do jonoforezy. Wspomagająco można używać wtedy innych rodzajów prądów, na przykład INF, MIK, albo EWN, które działają trochę również na leczenie przyczyn bólu. Natomiast elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa ma działanie nie tylko i wyłącznie medyczne. Można ją stosować wspomagająco u sportowców przy treningach oraz rozbudowie mięśni. Poza tym, skurcze mięśniowe, które są wymuszane przez impulsy elektryczne mogą mieć postać masażu ciała, który pomoże mięśniom się rozluźnić, poprawi samopoczucie oraz jędrność skóry.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.