Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

  • Dodano: 2021-01-26 09:15, aktualizacja: 2021-01-27 17:54

Kredyt gotówkowy to rodzaj produktu bankowego, za pomocą którego można szybko sfinansować dowolny wydatek. Jeżeli szukasz kredytu gotówkowego, to powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Tylko wówczas, gdy zaciągnięty kredyt będzie odpowiadał Twoim potrzebom, będzie można go uznać za dobry.

Niskie oprocentowanie i rata dostosowana do finansowych możliwości

Koszt kredytu gotówkowego zależy m.in. od wysokości oprocentowania. Dla wielu klientów – być może również dla Ciebie – jest to najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę. Niesłusznie. Banki doskonale zdają sobie sprawę z przyzwyczajeń konsumentów. Z tego względu niskie oprocentowanie często rekompensują sobie wyższymi prowizjami. Jak uniknąć takiej pułapki? Jeżeli interesuje Cię np. najlepszy kredyt samochodowy, to powinieneś oceniać oferty pod względem wysokości RRSO. Czym jest RRSO?

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to ustandaryzowany wskaźnik obrazujący całkowity koszt kredytu gotówkowego. Banki mają ustawowy obowiązek podawać RRSO przy każdym oferowanym kredycie czy pożyczce. Również sposób obliczania RRSO wynika wprost z ustawy, a to oznacza, że kierując się RRSO, będziesz mógł szybko stwierdzić, który z dostępnych w bankowej ofercie produkt jest najtańszy. To prosty sposób, aby nie przepłacać.

Dzięki funkcjonowaniu wskaźnika RRSO możesz szybko porównać oferty, ale tani kredyt niekoniecznie musi być dobry. Innym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest wysokość miesięcznej raty – przed jej określeniem dokładnie przeanalizuj swoje finansowe możliwości. Spłacając kredyt zgodnie z ustalonym harmonogramem, będziesz budował pozytywną historię kredytową. W przyszłości ułatwi Ci ona uzyskanie np. kredu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy a produkty dodatkowe – konto osobiste i ubezpieczenie

Pracownik banku, z którym będziesz rozmawiał o kredycie gotówkowym, może poruszyć temat ubezpieczenia i skorzystania przez Ciebie z dodatkowych produktów. Dobry kredyt gotówkowy powinien być dopasowany do Twoich potrzeb, a zatem:

  • zrezygnuj z ubezpieczenia, jeżeli nie jest ono wymagane i uważasz, że jedynie podwyższy ono koszt kredytu,
  • skorzystaj z oferty firmy ubezpieczeniowej, jeżeli chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenie – z reguły jednak ubezpieczenia kredytów oferowane przez banki są drogie.

Analogicznie postępuj w przypadku dodatkowych produktów. Jeżeli w najbliższym czasie miałeś zrezygnować z dotychczasowego rachunku bankowego i poszukać atrakcyjnej alternatywy, masz świetną okazję, aby przenieść swoje środki.

Nie możesz znaleźć atrakcyjnej oferty bez produktów dodatkowych? Jeżeli chcesz pożyczyć niewielką kwotę, pomocny może okazać się ranking pożyczek bankowych. W przypadku pożyczek banki z reguły nie zachęcają klientów do dodatkowych produktów, ani nie wymagają ubezpieczenia.

Szybkie porównanie ofert kredytów gotówkowych przez internet

Bardzo możliwe, że poszukiwanie kredytu gotówkowego rozpocząłeś od zapoznania się z propozycją banku, który prowadzi Twój rachunek bankowy. Nie zawsze jest tak, że lojalni klienci mogą liczyć na korzystniejsze warunki. Otrzymałeś atrakcyjną propozycję, z której chętnie byś skorzystał? Mimo to nie powinieneś rezygnować z porównania tej oferty z innymi – może zdarzyć się, że konkurencyjny bank zaproponuje Ci jeszcze lepsze warunki. W porównywaniu kredytów gotówkowych pomocna jest porównywarka dostępna na stronie internetowej bankier.pl/smart.

Jak korzystać z porównywarki? Jeżeli chcesz zapoznać się z ofertami kredytów gotówkowych, wystarczy, że:

  • podasz kwotę kredytu gotówkowego, którą jesteś zainteresowany,
  • wskażesz okres kredytowania, np. 12 czy 48 rat,
  • określisz rodzaj rat kredytu gotówkowego – równe lub malejące.

W odpowiedzi wygenerowane zostanie zestawienie. Domyślnie oferty będą ułożone od najniższej do najwyższej raty. Możesz jednak zmienić sposób wyświetlania ofert. W tym celu musisz jedynie zmodyfikować ustawienia w sekcji „sortuj”.

Porównanie otrzymanej oferty z innymi propozycjami pozwoli Ci zdecydować, czy rzeczywiście jest ona atrakcyjna. Jeżeli okaże się, że konkurencyjny bank zaproponował tańszy kredyt gotówkowy, z poziomu porównywarki możesz wypełnić formularz z prośbą o kontakt telefoniczny z doradcą kredytowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.