Wiadomości z Piekar Śląskich

Kiedy jest dobry moment na przycinkę drzew?

  • Dodano: 2023-02-20 09:00, aktualizacja: 2023-02-27 11:57

Niekiedy w ogrodzie albo przed posesją konieczne jest przycięcie niektórych drzew. Najczęściej wtedy, kiedy zanadto się one rozrosną albo zaczynają rosnąć w niewłaściwą stronę, uszkadzając inne rośliny, ogrodzenie lub elewację.

Kiedy najlepiej przeprowadzić przycinkę drzew? Według wielu osób najlepszym momentem na zrealizowanie tego typu prac jest przełom listopada i grudnia, a także okres przedwiośnia. Dlaczego tak jest? Głównie ze względów praktycznych.

Najlepiej wtedy, kiedy na drzewach jest niewiele liści

Początek zimy, a także przedwiośnie uznawane są za najlepszy termin do tego, żeby poprzycinać drzewa. W tym okresie można także przeprowadzić ich wycinkę. Warto jednak wspomnieć, że do tego potrzebne jest najczęściej odpowiednie zezwolenie. Zwłaszcza jeśli mowa o naprawdę dużych okazach.

Od listopada aż do marca na drzewach nie ma już zbyt wielu liści. To sprawia, że wszelkie prace przeprowadza się o wiele łatwiej i sprawniej. W ten sposób nie trzeba poświęcić na nie zbyt wiele czasu.

O wiele szybciej przebiega też wtedy sprzątanie po przeprowadzonej przycince drzew. Najczęściej nie ma wtedy bowiem potrzeby grabienia liści. Nawet jeśli są jeszcze wtedy jakieś na drzewach i przy przycinaniu gałęzi opadną, to w tak małej ilości, że nie będą wyglądały nieestetycznie. Tak naprawdę pozostają do usunięcia wtedy tylko konary. Jak najszybciej się ich pozbyć? Warto wynająć firmę, która operuje rębakiem i przerobi je na zrębki. Te można później praktycznie wykorzystać w ogrodzie np. do ściółkowania.

Brak liści na drzewach podczas przycinki wpływa nie tylko na wygodę jej przeprowadzania, ale i na bezpieczeństwo. Gałęzie są wtedy o wiele lżejsze, a więc bez problemu można je usunąć nawet z tych miejsc, które są trudnodostępne. Lepsza jest też wtedy widoczność. To sprawia, że osoba, która podejmuje się tych prac, może działać swobodniej.

Warto odczekać, aż zakończy się sezon lęgowy

Listopad i grudzień, a także początek przedwiośnia to świetny moment na przycinkę drzew z wielu powodów. Kolejnym jest to, że w ogrodzie w tym czasie jest znacznie mniej pracy, aniżeli w miesiące wiosenne czy latem, więc na pewno o wiele łatwiej jest na nią wygospodarować chwilę wolnego.

Dlaczego nie powinno się przeprowadzać jej wczesną jesienią? Zawsze warto patrzeć nie tylko na siebie, ale i otaczającą nas przyrodę. Uznaje się, że do 15 października trwa w Polsce sezon lęgowy. Dlatego też przed tym terminem najlepiej jest całkowicie zrezygnować z tego typu prac. Z tego samego powodu nie powinno się wykonywać ich zbyt późną wiosną.

Wszystko to jest konieczne do tego, aby zachować równowagę biologiczną, a o nią warto dbać. Dlaczego? Nie tylko ze względów etycznych, ale i praktycznych. Kiedy w ogrodzie mieszkają ptaki, o wiele łatwiej jest go utrzymać. Są one bowiem naturalnymi wrogami wielu szkodników. Wyjadają z trawnika pędraki, które niezwalczane potrafią całkowicie go zniszczyć, a z wielu innych roślin skutecznie usuwają np. mszyce.

Zobacz ofertę firmy sprzątającej Komplex

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.