Wiadomości z Piekar Śląskich

​​​​​​​Kiedy ubezpieczenie samochodu przedłuży się automatycznie?

  • Dodano: 2019-09-11 11:30

Brak ważnego ubezpieczenia OC może mieć poważne finansowe konsekwencje. Aby temu zapobiec, wprowadzono możliwość automatycznego przedłużenia polisy. Sprawdź sytuacje, w których tego rodzaju rozwiązanie znajduje zastosowanie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie komunikacyjne OC. W ramach takiej polisy towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez ubezpieczony pojazd. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy, a po tym czasie trzeba podpisać kolejną. Ważne jest bowiem to, aby zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej w razie nieoczekiwanych zdarzeń drogowych.

Automatyczne przedłużenie polisy – możliwe przypadki

Przepisy jasno określają sytuację, w której dochodzi do automatycznego przedłużenia polisy. Następuje to wówczas, gdy ubezpieczający nie wypowie umowy wówczas, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle informację o upływającym terminie ważności.

Wbrew pozorom, takie rozwiązanie zabezpiecza nie tylko interesy ubezpieczyciela. Dzięki takiej opcji ubezpieczający unika przerwania ciągłości ubezpieczeniowej – jest ona zachowana, co pozwala zapobiec ewentualnym karom za brak ważnego OC.

Kiedy ubezpieczenie nie przedłuży się?

Warto także wskazać przypadki, kiedy nie dochodzi do automatycznego wznowienia polisy. Ma to miejsce wówczas, gdy:

  • umowa dotyczy sprzedanego pojazdu,
  • ubezpieczający spóźnił się z płatnością raty za składkę.

Niepodpisanie umowy z nowym ubezpieczycielem będzie oznaczać przerwanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Jak zrezygnować z polisy przedłużonej automatycznie?

Często dochodzi do sytuacji, kiedy polisa przedłużyła się automatycznie, a ubezpieczający wykupił OC u innego ubezpieczyciela. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy kierowca znalazł znacznie lepszą ofertę, np. za pośrednictwem serwisu http://porownywarka-ubezpieczen.plZgodnie z obowiązującymi przepisami, można wypowiedzieć umowę – pozwala to na uniknięcie zdublowania polis.

Wypowiedzenie umowy OC można złożyć wyłącznie w odniesieniu do automatycznie przedłużonego ubezpieczenia. Wystarczy na piśmie złożyć wniosek, który będzie zawierał takie informacje jak np.:

  • numer polisy,
  • dane pojazdu,
  • dane właściciela auta.

Wypowiedzenie można złożyć w dowolnym momencie trwania ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zwrotu niewykorzystanej części składki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.