Wiadomości z Piekar Śląskich

Kim jest prokurent w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Sprawdźmy

  • Dodano: 2023-09-29 13:45

Jeśli mieliśmy kiedyś do czynienia ze spółkami albo sami rozważamy chęć wejścia do spółki lub jej założenia, warto sprawdzić słowniczek z definicjami dotyczący jej wszelkich aspektów działalności. Jedną z funkcji wiążących się z działalnością spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prokurent. Sprawdźmy, kim jest i jakie są jego obowiązki. Brzmi dość prosto.

Kim jest prokurent i na czym polega jego rola?

Zarząd to organ reprezentujący spółkę. Nie dość, że prowadzi jej działalność, to na barkach jego członków spoczywa odpowiedzialność za decyzje przedsiębiorstwa, zarówno pozytywne, jak i niestety negatywne.  Pełnomocnictwo do wykonywania czynności handlowych wiążących się z działalnością firmy. Tym właśnie zajmuje się prokurent w spółce z o.o. Brzmi dość prosto. Osoba chcąca pełnić takie zobowiązanie musi posiadać zdolność czynności prawnych. Innymi słowy, mówimy o reprezentancie. Nie tylko reprezentuje i dokonuje czynności sądowych i pozasądowych, ale też zawiera i wypowiada umowy, wreszcie też nabywa dobra (w tym nieruchomości w imieniu spółki). Natomiast czynności będące poza zakresem jego uprawnień to między innymi zbycie przedsiębiorstwa lub jego nieruchomości. W razie przekroczenia zakresu udzielonego mu pełnomocnictwa (prokury) lub za działania przyczyniające się do szkody spółki oraz działanie w jej imieniu pomimo odwołania go z tej funkcji, ponosi odpowiedzialność.

Odpowiedzialność prokurenta

Wyróżniamy trzy rodzaje prokury. Oddzielna (prokurent samodzielnie działa oczywiście w imieniu spółki), łączna (działa we współpracy z członkiem zarządu albo z drugim prokurentem), oddziałowa (działa jedynie w danym oddziale spółki, jeśli spółka takowe posiada). Co ważne reprezentant wyznaczony do tej roli nie ponosi żadnej odpowiedzialności za długi przedsiębiorstwa, co za tym idzie, nie musi na przykład składać wniosku o upadłość.

Co należy pamiętać przed powołaniem prokurenta spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Przede wszystkim pamiętajmy, że zwykle pojawia się on wówczas, kiedy chcemy powierzyć mu cześć obowiązków, w tym tych związanych z reprezentowaniem interesów przedsiębiorstwa na zewnątrz. Nie jest to obowiązek, jednak warto przemyśleć tę kwestię. Ponadto pamiętajmy, iż:

  • Może nim zostać wyłącznie osoba fizyczna, która jest zdolna prowadzić czynności prawne;
  • Aby ustanowić osobę powołaną do pełnienia prokury, musi mieć zgodę wszystkich członków zarządu spółki;
  • Powołanego prokurenta należy wpisać do rejestru KRS.

Jeśli prokurent nie spełnia swoich obowiązków?

Jeżeli prokurent nadużył swej władzy, bo na przykład zbył nieruchomość lub wydzierżawił przedsiębiorstwo podmiotowi zewnętrznemu, wówczas może zostać odwołany Pamiętajmy, że w trakcie powoływania go na stanowisko, udziela mu się pisemną zgodę do pełnienia prokury pod rygorem nieważności.
Aby usunąć prokurenta spółki z pełnionych przez niego obowiązków, można to zrobić bez podania przyczyny oraz bez uchwały wspólników. Zwolnienia może dokonać każdy członek zarządu w dowolnej chwili.
 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.