Wiadomości z Piekar Śląskich

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne- różnice, przeznaczenie

  • Dodano: 2020-10-26 13:30

Czy kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne to to samo? Czym różnią się obydwa systemy? Co wybrać do własnego domu?

Można spotkać się z zamiennym używaniem pojęć kolektory i panele. A faktem jest, że są to dwa różne systemy, choć mają zbliżone cele. Pierwszą podstawową różnicą jest to, że kolektory wytwarzają ciepło i służą najczęściej do podgrzewania wody, a panele natomiast wytwarzają prąd. To tak w dużym uproszczeniu.

Kolektory słoneczne a panele- podobieństwa

Na dachu wyglądają praktycznie tak samo, więc zwykły śmiertelnik ma problem z rozpoznaniem czy sąsiad zainstalował panele fotowoltaiczne czy też kolektory słoneczne. To, że są umieszczane na dachach i podobnie wyglądają, także potrzebują promieni słonecznych to elementy, które je łączą.

Kolektory słoneczne- cechy charakterystyczne

Kolektory słoneczne dzięki promieniom słonecznym oddają ciepło. Najczęściej jest ono wykorzystywane do podgrzewania wody. Ale mogą być również wsparciem dla systemu ogrzewania domu w okresach przejściowych. Szczegółowo o tym jak działają kolektory słoneczne przeczytasz na stronie: https://www.ogrzewamy.pl/urzadzenia/kolektory-sloneczne. Najlepiej swoją rolę spełniają w okresie letnim, gdy tych promieni słonecznych jest dużo. I szacuje się, że pokrywają nawet 90 proc. zapotrzebowania na energię niezbędną do pogrzania wody. Nieco gorzej wygląda to w okresie jesieni i zimy, gdy słońca jest jak na lekarstwo. Konieczne jest dodatkowe podgrzanie wody, ze względu na to, że kolektory pokrywają w tym czasie tylko część zapotrzebowania na energię niezbędną do jej ogrzania.

Panele fotowoltaiczne- cechy charakterystyczne

Myśląc o panelach pierwszym skojarzeniem jest prąd. Cechą charakterystyczną paneli i zadaniem jest dostarczanie prądu do gospodarstwa domowego. Ale również panele mogą służyć do podgrzewania wody. Nadwyżkę prądu można sprzedać do sieci energetycznej. System jest najbardziej wydajny przy bezchmurnym niebie, gdy temperatura wynosi ok 25 st. C. A co, gdy niebo całe spowite jest gęstymi chmurami? Wówczas wydajność paneli znacznie spada i szacuje się ją na ok 10 – 20 proc. Natomiast przy częściowym zachmurzeniu spada do 60 proc. Panele, podobnie jak kolektory uzależnione są od słońca i najwięcej energii otrzymujemy w okresie letnim, gdy słońce na niebie częściej wygląda zza chmur, a dzień jest dłuższy. Wiele porad dotyczących paneli i kolektorów, a także innych źródeł ciepła w domu znajdziesz na portalu https://www.ogrzewamy.pl/.

Decyzja o tym, czy zainstalować kolektory czy panele, powinna być zdeterminowana przez nasze potrzeby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.