Wiadomości z Piekar Śląskich

Kurs udzielania pierwszej pomocy - naucz się ratować życie!

  • Dodano: 2020-01-22 12:15

Niedawno zaczął się nowy rok – a wraz z nim czas, w którym staramy się realizować postanowienia. Wiele osób uwzględnia w swoich planach noworocznych naukę języka, wyrobienie prawa jazdy czy regularne uprawianie aktywności fizycznej. Nauka nowej umiejętności zawsze jest rozwijająca, warto jednak szczególny nacisk położyć na umiejętności, dzięki którym możemy realnie komuś pomóc. Dlatego dobrym pomysłem na nowy tok jest kurs udzielania pierwszej pomocy – może się okazać, że dzięki niemu uratujemy czyjeś życie.

Jakich umiejętności dostarcza kurs udzielania pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc dzieli się na dwa podstawowe typy – Jednym z nich jest kwalifikowana pierwsza pomoc, czyli KPP. Szkolenie z KPP skierowane jest przede wszystkim do pracowników służb mundurowych. Jest to w zasadzie najbardziej zaawansowane szkolenie, jakie może odbyć osoba bez wykształcenia medycznego. Drugim rodzajem jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Może – a wręcz ma obowiązek – udzielić jej każdy, kto znajdzie się na miejscu zdarzenia. Nieznajomość zasad udzielania pierwszej pomocy nie zwalnia z obowiązku próby jej udzielenia – można nie pomóc poszkodowanemu jedynie wtedy, gdy niemożliwe jest udzielenie mu pomocy bez narażenia siebie lub innych. Najpowszechniejsze kursy udzielania pierwszej pomocy obejmują właśnie takie podstawowe zagadnienia, skierowane dla osób, które na co dzień nie znajdują się w sytuacjach, gdy czyjeś życie jest zagrożone.

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

Kurs udzielania pierwszej pomocy zwykle trwa jeden lub dwa dni, podczas których kładzie się nacisk na najbardziej elementarne zagadnienia związane z ratowaniem życia. Zadaniem osób udzielających pierwszej pomocy jest zatamowanie krwotoku czy wykonanie innych prostych czynności jeszcze przed przyjazdem ratowników. Oprócz tego poruszane są tematy dotyczące bezpośredniego ratowania życia, czyli np. resuscytacji krążeniowo oddechowej. Kursy udzielania pierwszej pomocy zwykle organizowane są przez wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak np. https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Na swoich stronach opisują szerzej, co wchodzi w zakres danego kursu, ile on trwa i jakie są terminy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.