Wiadomości z Piekar Śląskich

Na co można przeznaczyć szybką pożyczkę online?

  • Dodano: 2020-12-16 09:00, aktualizacja: 2020-12-17 09:22

Szybkie pożyczki online stały się w Polsce bardzo popularne. Już od kilku lat zainteresowani klienci mogą bez większego problemu otrzymać finansowe wsparcie, co jest szczególnie istotne w okresie przedświątecznym. Zastanówmy się jednak czy pożyczone w ten sposób pieniądze można zawsze przeznaczyć na dowolny cel?

Czym jest pożyczka online?

Pożyczka online to nic innego jak standardowa umowa pożyczki zawierana przez internet. W rzeczywistości nie różni się ona od tradycyjnej formy tego zobowiązania, która zaciągana jest w siedzibie danej firmy i w formie pisemnej.

Pożyczki online są jednak dużo bardziej prostsze i szybsze, jeśli chodzi o formalności związane z ich uzyskiwaniem. Wnioskodawca może z dowolnego miejsca na świecie poprosić o przekaz pieniężny – jeśli spełni odpowiednie warunki, kwota zostanie przekazana natychmiastowo na wskazany wcześniej rachunek bankowy. Cała procedura nie wymaga więc ani osobiste stawiennictwa w siedzibie/ oddziale pożyczkodawcy, osobistego (odręcznego) podpisywania jakichkolwiek dokumentów ani przedkładania szeregu różnych dokumentów (takich jak np. zaświadczenie o zarobkach).

Kto może otrzymać pożyczkę online?

W rzeczywistości pożyczki oferowane przez internet mogą być udzielane każdemu kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Pożyczka online jest formą umowy, a więc jej stroną może być pełnoletnia osoba, która nie została ubezwłasnowolniona.

Kolejnym wymogiem jest legitymowanie się ważnym dowodem osobistym, względnie paszportem. Wniosek o udzielenie pożyczki wymaga najczęściej podania numeru PESEL, numeru dokumentu tożsamości oraz datę jego ważności. Pamiętajmy przy tym, że tak wrażliwe dane powinny być przekazywane pożyczkodawcy dopiero po jego uprzednim sprawdzeniu i wykluczeniu ewentualnych oszustw lub prób wyłudzeń danych.

Wysokość pożyczki online

W rzeczywistości kwoty przyznawanych pożyczek online są dosyć wysokie, w szczególności, gdy odniesiemy je do naprawdę ograniczonej procedury i formalności jakie musi spełnić wnioskodawca. Wysokość tak udzielanych pożyczek zaczyna się już od symbolicznej złotówki, a kończy się z reguły na kwotach rzędu ok. 30 000 zł. Wyższe stawki z reguły nie są przyznawane, rzadko kiedy można otrzymać chwilówkę w wysokości 50 000 zł. W tym przypadku wnioskodawca powinien skorzystać z tradycyjnie przyznawanych pożyczek w siedzibach odpowiednich firm lub banków.

Wysokość pożyczki online jest uzależniona od wniosku danej osoby, a niekoniecznie od jej możliwości finansowych. Oczywiście możliwość spłaty oznaczonej kwoty także ma znaczenie, jednak jest to z reguły weryfikowane dopiero, gdy żądamy udzielenia wyższych kwot granicznych (np. wspomnianych wcześniej 30 000 zł). W przypadku niewielkich sum, pożyczkodawca z reguły nie sprawdza stanu majątkowego swojego klienta, wystarczające jest dla niego oświadczenie, że pozostaje on w zatrudnieniu i osiąga stałe dochody, względnie posiada majątek, który w przyszłości będzie mógł posłużyć do spłaty zaciągniętego zadłużenia.

Cel pożyczki online

Wiele osób poważnie myślących o zaciągnięciu pożyczki online zastanawia się czy musi uzasadniać swój wniosek i wykazywać na co będą przeznaczone udzielone pieniądze. Takie sytuacje należą do rzadkości, ponieważ nie mamy tu do czynienia z procesem weryfikacyjnym stosowanym przez banki, SKOKi i inne tego typu instytucje finansowe. Innymi słowy, pożyczkobiorcy nie musza wykazywać na co przeznaczą otrzymane pieniądze.

Czasami zdarza się, że konkretny pożyczkodawca stosuje w tym zakresie zupełnie inne podejście – wymaga od swoich klientów uzasadnienia wniosku i wykazania na co dokładnie zostanie przeznaczona dana pożyczka (np. remont mieszkania, zakup sprzętu RTV lub AGD, spłatę zaległych rachunków). W praktyce takie firmy należą jednak do mniejszości, ponieważ klienci niechętnie dzielą się tego typu informacjami i zwyczajnie wybierają firmy, które nie stosują takich ograniczeń.

Warto zapamiętać także, że cel pożyczki nie musi być wykazywany ani w trakcie jej spłaty, ani w przypadku pojawienia się ewentualnych problemów z wykonaniem istniejącego zobowiązania. Teoretycznie, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci swojego długu i sprawa trafi do egzekucji (windykacyjnej lub komorniczej) nie trzeba będzie wykazywać na co dokładnie zostały przeznaczone pieniądze.

Pożyczkobiorcy online mogą więc przeznaczać uzyskane pieniądze na dowolny, wybrany przez siebie cel. Nie ma przy tym znaczenia czy zrealizują go tuż po otrzymaniu wsparcia, czy też dużo później. Teoretycznie otrzymane pieniądze mogą być zwrócone firmie na drugi dzień – np. gdy okaże się, że pożyczka była przedwczesna.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.