Wiadomości z Piekar Śląskich

Niezbędne płyny eksploatacyjne pojazdów

  • Dodano: 2018-11-16 15:00

W dzisiejszych czasach zakup samochodu nie stanowi już wyzwania, bo ceny zwłaszcza pojazdów używanych znacznie spadły. Największy problem może stanowić jednak prawidłowe utrzymanie go oraz wymiana i systematyczna kontrola niezbędnych płynów eksplanacyjnych. Zaniechanie tych czynności może spowodować awarię silnika.

Jakie płyny są niezbędne?
Przede wszystkim należy systematycznie monitorować stan oleju, przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli miarka będzie wskazywała szybki ubytek, może oznaczać to problemu z silnikiem, więc wizyta u mechanika będzie konieczna. Oczywiście należy także całkowicie wymieniać olej, jak i filtr raz na rok bądź jeśli pojazd pokonał więcej niż 150-200tyś. km. Niestety kierowcy często mają z tym problem. W aucie, w którym została zamontowana instalacja LPG, wymianę oleju należy wykonywać częściej. Mając trochę wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej, taką czynność można wykona samodzielnie w przydomowym garażu, pamiętając, by kupić olej, który jest rekomendowany przez producenta. Również filtr musi być konkretnie dobrany do typu auta. Dobrej jakości płyny eksploatacyjne można bez trudu znaleźć na smartmoto.pl, gdzie oferowane są produkty najlepszej jakości.

Czy wymiana płynu hamulcowego to konieczność?
Tak, i należy tę czynność wykonywać dla własnego bezpieczeństwa. Prawidłowo płyn musi być wymieniany co dwa lata, choć wielu kierowców nie robi tego wcale. Wymieniając tarcze i klocki hamulcowe, warto od razu poprosić o wymianę płynu, który chłonie wilgoć z otoczenia. Jeśli będzie jej zbyt dużo, temperatura wrzenia płynu może znacznie się obniżyć, a co za tym idzie może spowodować zagotowanie go i awarię hamulców. Takie zjawiska są bardzo niebezpieczne i nie warto przez własne lenistwo dopuszczać do niego. Wykonując coroczne badanie techniczne, można przy okazji sprawdzić, ile wody znajduje się w płynie, co da jasny obraz sytuacji, czy wymiana jest konieczna. Wbrew pozorom koszt zakupu płynu, jak i jego wymiana przez fachowca nie nadwyrężą portfela. Za taką usługę przyjdzie zapłacić około stu złotych.

Uwaga na płyn chłodniczy!
Wymiana płynu w chłodnicy nie jest wymagana przez producentów, jednak warto na tę kwestię także zwrócić uwagę. Prócz tego, że płyn ma za zadanie chłodzić silnik, to dodatkowo smaruje cały układ chłodniczy. Kierowcy, którzy dużo podróżują, dla własnego bezpieczeństwa powinni wymieniać płyn raz na trzy lata, bądź jeśli zauważą, iż temperatura krzepnięcia jest zbyt duża. Oczywiście jakość płynu chłodniczego jest ważna. Lepiej zainwestować w gotowy niż w koncentrat.

Czyste szyby wpływają na bezpieczną jazdę
Tak, dlatego należy zadbać, by w zbiorniku zawsze był płyn. Na rynku jest bogaty wybór takiego asortymentu, jednak warto przy zakupie zwrócić uwagę, co posiada w swoim składzie, bo niektóre związki mogą powodować szybsze zużywanie się wycieraczek. Za dobrej jakości płyn do spryskiwaczy trzeba zapłacić kilkanaście złotych, więc nie jest to cena wygórowana, a dodatkowo można wybrać zapach.