Wiadomości z Piekar Śląskich

Płetwy do snorkelingu: Jakie są najważniejsze kryteria wyboru?

  • Dodano: 2023-10-23 10:30

Snorkeling to idealna rozrywka dla każdej osoby, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. To powszechnie znana forma rekreacji pozwalająca na obserwowanie podwodnego świata bez ingerencji w jego struktury. Aby móc rozpocząć swoją przygodę, należy skompletować odpowiedni sprzęt oraz wybrać akwen. 

Snorkeling - sport dla każdego!

Snorkeling to popularna i ogólnodostępna forma spędzania czasu na urlopie, pozwalająca oderwać się od leżaka. Polega na podziwianiu podwodnego świata poprzez pływanie pod taflą wody. Największymi zaletami są bezpośredni kontakt z przyrodą oraz możliwość doświadczenia niezwykłych widoków. Styczność z naturą jest dla wielu doskonałą okazją również do nauki nowych gatunków. 

Sport ten nie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności ani sporych nakładów finansowych. Wystarczy dysponować prostym zestawem oraz chęcią nauki. Przebywanie w wodzie w ramach snorkelingu przede wszystkim relaksuje. Aby móc rozpocząć swoją przygodę z nowym hobby, należy opanować kilka prostych technik. Z tego powodu warto zdecydować się na kilka lekcji pod okiem instruktora, który zadba o nasze bezpieczeństwo i nauczy podstaw. 

Jakie wyposażenie należy skompletować? 

Należy wcześniej zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek. Mowa w szczególności o masce, rurce oraz płetwach. Maska nurkowa powinna zakrywać oczy, stanowiąc barierę ochronną przed zanieczyszczeniami, dzięki niej obraz jest dużo wyraźniejszy. Rurka pozwala z kolei na oddychanie pod taflą morza lub oceanu, co sprawia, że nie ma konieczności wynurzania się z wody. 

Płetwy do snorkelingu - na te aspekty należy zwrócić uwagę

Płetwy do snorkelingu ułatwiają poruszanie się w wodzie. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów, aby sprzęt był dobrany do umiejętności i możliwości danej osoby:

  1. Rozmiar. Płetwy powinny odpowiadać długości i szerokości stopy. W przypadku niektórych modeli producenci oferują oznaczenie literowe lub cyfrowe. Należy zatem dokładnie sprawdzać rekomendacje zawarte na metce. Powinny uwzględniać wymiary stopy w skarpetce neoprenowej. 
  2. Rodzaj. W przypadku snorkelingu eksperci polecają płetwy typu otwartego. W tych modelach zazwyczaj można spotkać paski, które pozwolą na lepsze dopasowanie do stopy. 
  3. Materiał. Zazwyczaj wykonuje się je z materiałów sztucznych, a w szczególności gum termoplastycznych (TPR). 
  4. Kontrola ruchu. Tutaj mowa w szczególności o elastyczności. Przyjmuje się, że wpływa ona na sprawność ruchów pod wodą. 

Przed wyborem danego modelu warto zapytać o opinię innych miłośników snorkelingu. Niektórzy producenci oferują także dodatkowe zabezpieczenia, w tym elementy zapobiegające przesuwaniu się ich na stopie. Jeśli płetwy będą regularnie zabierane na wakacje, warto wybrać model nieco lżejszy, który nie będzie dodatkowo obciążał bagażu. Snorkeling kojarzony jest zazwyczaj z wakacjami w egzotycznych kurortach. Obserwacje tamtejszej rafy koralowej zapierają dech w piersiach. Nie oznacza to jednak, że nie można go spróbować również w innych lokalizacjach, w tym w Polsce.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.