Wiadomości z Piekar Śląskich

Projekty domów jednorodzinnych drewnianych - alternatywne rozwiązanie dla cegły

  • Dodano: 2019-11-29 09:30

Niewiele osób jeszcze zdaje sobie sprawę, że swojego wymarzony dom nie muszą budować z cegły. Można z powodzeniem wybudować dom z drewna. I nie będzie przy tym wyglądać jak chałupa z parku etnograficznego, może mieć zupełnie nowoczesny dizajn. Przyjrzyjmy się zatem temu rozwiązaniu.

Czego używa się przy budowie drewnianego domu rodzinnego?

Jednorodzinne domy drewniane nie cieszą się wielką popularnością, jednak ten stan rzeczy zaczyna się zmieniać. Szacuje się, że obecnie drewniane domy jednorodzinne stanowią jedynie 6% budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wbrew pozorom nie ma jednego sposobu budowy domu z drewna. Projektanci i architekci korzystają z 3 technologii przy ich budowie. Pierwszą z nich jest budowanie domu na bazie szkieletu drewnianego, który wypełniony jest izolacją termiczną. Drugim sposobem jest korzystanie zarazem ze szkieletu drewnianego i prefabrykatów składających się na stropy i ściany. Trzecią opcją jest budowa domu z bali drewnianych, szczególnie zyskująca przychylność miłośników tradycyjnego dizajnu. Firmy zajmujące się budową domów drewnianych stawiają budynek do stanu surowego, otwartego, zamkniętego, deweloperskiego albo pod klucz. Dostarczają też surowca na miejsce budowy. Inwestor natomiast musi kupić działkę, pociągnąć media i położyć fundamenty. 

Za i przeciw budowie domów jednorodzinnych z drewna

Drewno jest materiałem, które stwarza specyficzny mikroklimat w budynku, niedostępny dla innych materiałów budowlanych. Budowa domu drewnianego jest krótka, nie trwa dłużej niż kwartał a budowa z prefabrykatów to jedynie kilkanaście dni. Domy z drewna są lżejsze niż ich ceglani odpowiednicy, a więc nie wymagają dużych fundamentów. Elementy łączone są za pomocą gwoździ lub specjalnych łączników, nie trzeba więc czekać aż coś wyschnie, dzięki czemu można budować też zimą. Drewniane domy dobrze też trzymają ciepło oraz mają niezbyt grube ściany, można więc zyskać więcej powierzchni użytkowej. Niestety belki drewniane mają ograniczoną długość, więc przy większych domach trzeba używać specjalnych podciągów lub dźwigarów. Poza tym budowa domów drewnianych nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt rozpowszechniona i brak jednolitych miar dla różnych elementów może powodować wzrost kosztów i wydłużać czas budowy.

Projekty domów jednorodzinnych drewnianych – przykłady

Przyjrzyjmy się dwóm przykładom projektów domów drewnianych, nowoczesnemu oraz tradycyjnemu. NA W-27 CE to projekt piętrowego, energooszczędnego domu rodzinnego o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Ma dużo przeszkleń oraz dizajn, przywodzący na myśl tzw. nowoczesne stodoły. Powierzchnia użytkowa wynosi bez mała 127m2. Na parterze znajduje się wiatrołap, pokój, salon z kuchnią, łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Na piętro natomiast składa się łazienka i 3 pokoje. Cena domu w stanie surowym to blisko 216 000zł a projektu 3700zł. Kolejny przykładowy projekt to tradycyjnie wyglądający DP rytowo 3 dwk CE. Znajdziesz go w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Wybudowany z bali drewnianych przypomina górską chatkę. Powierzchnia użytkowa to prawie 100m2. Jest to dom parterowy z poddaszem. Parter składa się z następujących pomieszczeń: salonu połączonego z kuchnią, łazienki, wiatrołapu i jadalni. Na poddaszu mieszczą się 3 pokoje oraz łazienka. Cena projektu wynosi 27080zł natomiast dom w stanie surowym kosztuje prawie 170 000zł. Powyższe to tylko 2 przykłady z coraz bardziej rozszerzającej się oferty domów drewnianych. Można się spodziewać, że będą nadal zyskiwać na popularności, ponieważ projekty domów jednorodzinnych drewnianych łączą w sobie tradycyjny materiał z nowoczesnymi rozwiązaniami. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.