Wiadomości z Piekar Śląskich

Przemysł województwa śląskiego - zmiany i perspektywy

  • Dodano: 2018-10-01 12:30

Śląsk położony jest w południowej części Polski i bezpośrednio graniczy zarówno z Republiką Czeską, jak i Republiką Słowacką. Jednocześnie województwo śląskie stanowi najbardziej uprzemysłowiony obszar naszego kraju i jeden z najbardziej uprzemysłowionych okręgów w całej Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu miejsce to kojarzone było głównie z przemysłem wydobywczym oraz ciężkim. Nie da się ukryć, że te gałęzie gospodarki nadal dominują w regionie, jednocześnie bardzo dynamicznie rozwijają się inne sektory przemysłowe np. motoryzacyjny.

Katowice wraz z całym Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym i znajdującą się na jego terenie Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną stanowi obok województwa mazowieckiego oraz dolnośląskiego miejsce najbardziej atrakcyjne dla inwestorów obarczone jednocześnie najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym. Warto także nadmienić, że pomimo przemysłowego charakteru ponad połowę powierzchni województwa śląskiego zajmują tereny rolnicze, a blisko 23% ludzi żyje na obszarach uznanych za wiejskie.

Atuty województwa śląskiego

Śląskie stanowi najbardziej zurbanizowany i uprzemysłowiony region naszego kraju, który zamieszkuje blisko 5 milionów ludzi. To sprawia, że ma on także niezwykle duży potencjał i chłonność rynku. Doskonale rozwinięty transport kolejowy, drogowy oraz lotniczy sprawia, że praktycznie w każdym kierunku kraju, jak i poza jego granice można dojechać lub dolecieć szybko i bez problemu.

Blisko znajdują się także inne duże miasta Polski oraz granice z Czechami, Słowakami oraz Niemcami co sprzyja nawiązywaniu relacji biznesowych, oraz współpracy transgranicznej pomiędzy krajami. Śląskie to także bogata oferta inwestycyjna, wśród której możemy wyróżnić przemysł, usługi, rozwój infrastruktury oraz jej modernizacja, rekreacja czy rolnictwo także to ekologiczne.

Miejsce na foto1

Większość z wymienionych wyżej rodzajów inwestycji wymaga do prowadzenia swojej działalności obiektów o dużej kubaturze stąd ścisła współpraca inwestorów z wykonawcami, którzy stawiają hale produkcyjne i hale magazynowe w oparciu o nowoczesne konstrukcje stalowe. Przykładem takiego wykonawcy, który buduje hale stalowe dla śląskiego biznesu, od przysłowiowego A do Z jest szwedzka firma Borga.

Inwestorów przyciąga nie tylko położenie oraz duże zagęszczenie poważnych inwestycji, ale także ulgi podatkowe związane z lokalizacją przemysłu na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz tereny inwestycyjne praktycznie gotowe do wykorzystania. Nie bez znaczenia jest także silne zaplecze naukowo badawcze w postaci blisko 40 uczelni wyższych i ponad 120 tysięcy studentów.

Sektory wysokiej szansy na Śląsku

  • Informatyczny – IT

Sprzyja mu duże zagęszczenie firm działających w branży wysokich technologii oraz odpowiednie zaplecze naukowo-techniczne (ze 120 tysięcy śląskich studentów w szkołach wyższych uczy się prawie 33%).

  • Motoryzacyjny

Przemawia za nim silnie rozwinięta sieć przedsiębiorstw produkcyjnych z branży automotive oraz ich podwykonawców, jak i wykwalifikowanych pracowników produkcji i szczebla zarządzającego.

  • Energetyczny

Śląskie jest największym w kraju producentem energii elektrycznej. Jednocześnie dynamicznie rozwija się tutaj rynek technologii solarnych oraz ten związany z odnawialnymi źródłami energii.

  • Medyczny

Sprzyja mu dynamiczny rozwój kardiochirurgii oraz onkologii wyróżniający śląskie na arenie polskiej, oraz międzynarodowej. Ponadto inteligentna specjalizacja w zakresie produktów inżynierii medycznej oraz obecność najlepszych ośrodków leczenia oparzeń i nowotworów, która przyciąga w ten region wielu utalentowanych specjalistów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.