Wiadomości z Piekar Śląskich

Salon w stylu skandynawskim - na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2017-05-26 11:30

Tego rodzaju salon charakteryzuje się jasnością, przestronnością i lekkością, nie ma w nim zbędnych sprzętów. W takiej przestrzeni chętnie spędzamy czas i odpoczywamy.

Salon – centralne miejsce w domu

Salon pełni bardzo istotną rolę w życiu rodzinnym. Odpoczywamy w nim po dniu pracy zatopieni w ulubionej lekturze, oglądamy telewizję, spędzamy czas z dziećmi lub z przyjaciółmi. Odpowiednio urządzony, może sprostać wszystkim tym zadaniom.

Salon w stylu skandynawskim można urządzić zarówno w małym mieszkaniu, jak i w domu jednorodzinnym. Szczególnie małe przestrzenie zyskują na takiej aranżacji, optycznie stają się większe i przestronniejsze.

Styl skandynawski – najważniejsze elementy

Niewątpliwie styl skandynawski jest stylem minimalistycznym, nie ma w nim miejsca na przerost formy nad treścią, czyli przedmioty i sprzęty pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, są proste, bez zbędnych ozdób.

Cechy stylu skandynawskiego uwarunkowane zostały przez warunki naturalne północnej Europy. Krótki dzień, długie noce, zimno oraz surowość warunków naturalnych miało być rekompensowane przez odpowiednio urządzone wnętrze domu. Jasne, ciepłe i przytulne dawało schronienie i poczucie bezpieczeństwa. To właśnie zadecydowało o jego popularności. Stylizacja skandynawska charakteryzuje się:

  • jasnością barw,

  • naturalnymi materiałami,

  • prostymi kształtami,

  • dodatkami.

Fot. www.casabianca.pl/kategoria/galki-do-mebli-2

Salon w stylu skandynawskim

W takim salonie ściany pomalowane są na jasne kolory, podłogi wykonane są z drewna. Poszczególne strefy wypoczynku powinny być wyraźnie oddzielone, oczywiście o ile jest to możliwe.

Centralne miejsce w salonie zajmuje wygodna kanapa w kolorze białym lub jasnoszarym. Kolorystycznym przełamaniem są wyraziste w barwie poduszki, podłożone pod plecy przynoszą ulgę po wyczerpującym dniu. Przy kanapie powinien znajdować się niewielki stolik, na którym możemy postawić filiżankę kawy lub szklankę z sokiem. Stolik musi być prosty w kształtach, wykonany z drewna lub połączenia drewna, metalu ze szkłem. Stałą ozdobą stolika może być odpowiednio dobrana lampa, wazon, świecznik.

Kolejna strefa w salonie to miejsce do spożywania posiłków (opcjonalnie znajduje się w kuchni lub w jadalni – w zależności od powierzchni do dyspozycji). Najczęściej jest to prosty stół z krzesłami, wszystko wykonane z drewna. Na krzesłach obowiązkowo muszą być poduszki, które nie tylko poprawiają komfort siedzenia, ale mają wpływ na wygląd salonu.

Dodatkowe miejsce zajmować będą meble drewniane, półki na książki, stolik pod telewizor, przeszklona witryna na zastawę do kawy.

W salonie skandynawskim oprócz oświetlenia centralnego muszą znajdować się lampy stojące, kinkiety, które zapewniają odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Ogromną rolę będą odgrywać tutaj nawet największe szczegóły. Wiele ciekawych propozycji odszukamy na casabianca.pl. Znajdziemy tam nie tylko lampy, ale także wiele innych dodatków, które pomogą nadać wnętrzu ostateczny styl. To właśnie bibeloty poustawiane na półkach, lampiony, proste grafiki na ścianach decydują o niezwykle przyjaznym klimacie wnętrz skandynawskich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.