Wiadomości z Piekar Śląskich

Systemy bezpieczeństwa w automatyce

  • Dodano: 2018-10-05 09:45

Dawniej systemy bezpieczeństwa uznawano raczej za dodatkowe elementy aparatury kontrolnej – obwody, które pozwalały w awaryjnej sytuacji na błyskawiczne wyłączenie danego elementu roboczego. Takie zabezpieczenia oczywiście nadal się stosuje: to wyłączniki awaryjne, zwykle w postaci dodatkowego przycisku awaryjnego zatrzymania. System bezpieczeństwa stał się jednak integralną częścią każdego układu automatyki przemysłowej.

Bezpieczeństwo – szeroka definicja
Fakt, że dawniej system bezpieczeństwa postrzegano inaczej niż dziś, wynika z tego, że inaczej też definiowano bezpieczeństwo. Jeszcze nie tak dawno chodziło przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, co i dziś jest celem nadrzędnym, natomiast obecnie znacznie większą wagę przykłada się też do prawidłowego funkcjonowania samych układów elektronicznych i mechanicznych. Definicja bezpieczeństwa została więc poszerzona, a w związku z tym w sklepach takich jak automatykasklep.com.pl pojawiły się układy automatyki w nowymi zabezpieczeniami.

Jak dba się o bezpieczeństwo?
Systemy bezpieczeństwa zintegrowane z automatyką przemysłową mają chronić ludzi przed obrażeniami, mienie przed uszkodzeniem, a sam system automatyczny przed awarią spowodowaną błędnym zadziałaniem.

Czujniki zbliżania, przeciwuderzeniowe oraz czujniki oporu wykrywają na różnym etapie przeszkody na drodze np. bramy przesuwnej lub wysięgnika, a po zbliżeniu się na określoną odległość od przeszkody mogą zatrzymać pracę układu, uruchomić sygnalizację lub wymusić powrót urządzenia do określonej pozycji.

Wyłączniki magnetyczne różnego typu służą do kontrolowania położenia różnych elementów w trudnych warunkach. Mogą pracować pod wodą, sprawdzają się w otoczeniu substancji palnych lub wybuchowych i służą do sterowania pracą urządzeń w zależności od położenia różnych elementów.

Łączniki nożne nie są elementami automatycznymi. Ich uruchomienie następuje tylko dzięki działaniu operatora maszyny. Stosuje się je jako narzędzia zwiększające skuteczność „dialogu operatorskiego”, a stanowią one rozbudowaną wersję przycisków awaryjnego zatrzymania. W niektórych konfiguracjach – przy działaniu wielostopniowym – pozwalają na precyzyjne zarządzanie ryzykiem przy pracy.

Nie tylko automatyka
Warto też dodać słowem o systemach bezpieczeństwa, które nie zmieniły się co do głównych założeń od bardzo dawna: to kurtyny i bariery, pozwalające skutecznie wydzielić dowolną przestrzeń i zamknąć ją dla użytkowników. Choć nie mają nic wspólnego z automatyką, stanowią jej doskonałe uzupełnienie i w żadnej firmie dziś się ich również nie bagatelizuje, nawet jeśli cała hala produkcyjna czy magazyn naszpikowane są czujnikami automatyki przemysłowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.