Wiadomości z Piekar Śląskich

Systemy bezpieczeństwa w automatyce

  • Dodano: 2018-10-05 09:45

Dawniej systemy bezpieczeństwa uznawano raczej za dodatkowe elementy aparatury kontrolnej – obwody, które pozwalały w awaryjnej sytuacji na błyskawiczne wyłączenie danego elementu roboczego. Takie zabezpieczenia oczywiście nadal się stosuje: to wyłączniki awaryjne, zwykle w postaci dodatkowego przycisku awaryjnego zatrzymania. System bezpieczeństwa stał się jednak integralną częścią każdego układu automatyki przemysłowej.

Bezpieczeństwo – szeroka definicja
Fakt, że dawniej system bezpieczeństwa postrzegano inaczej niż dziś, wynika z tego, że inaczej też definiowano bezpieczeństwo. Jeszcze nie tak dawno chodziło przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, co i dziś jest celem nadrzędnym, natomiast obecnie znacznie większą wagę przykłada się też do prawidłowego funkcjonowania samych układów elektronicznych i mechanicznych. Definicja bezpieczeństwa została więc poszerzona, a w związku z tym w sklepach takich jak automatykasklep.com.pl pojawiły się układy automatyki w nowymi zabezpieczeniami.

Jak dba się o bezpieczeństwo?
Systemy bezpieczeństwa zintegrowane z automatyką przemysłową mają chronić ludzi przed obrażeniami, mienie przed uszkodzeniem, a sam system automatyczny przed awarią spowodowaną błędnym zadziałaniem.

Czujniki zbliżania, przeciwuderzeniowe oraz czujniki oporu wykrywają na różnym etapie przeszkody na drodze np. bramy przesuwnej lub wysięgnika, a po zbliżeniu się na określoną odległość od przeszkody mogą zatrzymać pracę układu, uruchomić sygnalizację lub wymusić powrót urządzenia do określonej pozycji.

Wyłączniki magnetyczne różnego typu służą do kontrolowania położenia różnych elementów w trudnych warunkach. Mogą pracować pod wodą, sprawdzają się w otoczeniu substancji palnych lub wybuchowych i służą do sterowania pracą urządzeń w zależności od położenia różnych elementów.

Łączniki nożne nie są elementami automatycznymi. Ich uruchomienie następuje tylko dzięki działaniu operatora maszyny. Stosuje się je jako narzędzia zwiększające skuteczność „dialogu operatorskiego”, a stanowią one rozbudowaną wersję przycisków awaryjnego zatrzymania. W niektórych konfiguracjach – przy działaniu wielostopniowym – pozwalają na precyzyjne zarządzanie ryzykiem przy pracy.

Nie tylko automatyka
Warto też dodać słowem o systemach bezpieczeństwa, które nie zmieniły się co do głównych założeń od bardzo dawna: to kurtyny i bariery, pozwalające skutecznie wydzielić dowolną przestrzeń i zamknąć ją dla użytkowników. Choć nie mają nic wspólnego z automatyką, stanowią jej doskonałe uzupełnienie i w żadnej firmie dziś się ich również nie bagatelizuje, nawet jeśli cała hala produkcyjna czy magazyn naszpikowane są czujnikami automatyki przemysłowej.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.