Wiadomości z Piekar Śląskich

Szkoda całkowita

  • Dodano: 2017-10-26 12:00

Szkoda rzadko, ale zdarza się. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa zabraniają zachowania samochodu ze szkodą całkowitą. Niedopuszczalnym jest zatrzymanie wraka, który nie posiada ważnego ubezpieczenia.

Szkoda całkowita samochodu

Do czynienia ze szkodą całkowita mamy, kiedy przywrócenie do sprawności (sprzed wypadku) kosztuje więcej niż wartość auta określona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia na dzień szkody. Definicję szkody całkowitej zawiera obowiązujący w Polsce kodeks cywilny. Firmy ubezpieczeniowe w różny sposób określają, kiedy można orzec szkodę częściową, a kiedy całkowitą. Całkowita zazwyczaj wynosi do 70% wartości pojazdu w dniu, w którym doszło do zdarzenia. Im starsze auto, tym większa szansa na zakwalifikowanie szkody, jako całkowitej.

OC sprawcy, a szkoda całkowita

Szkodę całkowitą można zlikwidować z oc sprawcy. Koszt naprawy nie może przekroczyć wartości pojazdu w dniu zdarzenia. W tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe amortyzują kwotę ubezpieczenia biorąc jednocześnie pod uwagę spadek wartości pojazdu następujący wraz z upływem lat, dodaje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl.

Co zrobić z wrakiem?

Firmy ubezpieczeniowe wystawiają wrak na aukcji - a różnicę wypłacają uprawnionej osobie. Na rynku funkcjonują różne firmy, które zajmują się skupem zepsutych, starych, zaniedbanych samochodów, a nawet wraków. Kontakt do takiej firmy zapewne mają warsztaty samochodowe lub blacharskie. Sprzedaż samochodu po szkodzie całkowitej należy bezzwłocznie zgłosić w wydziale komunikacji. Pojazd zostaje wyrejestrowany i na tej podstawie nie będzie płacone oc. Jeżeli auto po szkodzie całkowitej nie nadaje się do sprzedaży pozostaje wyłącznie zezłomowanie. Zazwyczaj jest ono nieodpłatne. Warto zwrócić uwagę, czy firma złomująca musi wydać dokumenty o kasacji pojazdu. Tylko na takiej podstawie możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Jeżeli auto było finansowane za pomocą kredytu czy leasingu, to od tych podmiotów niezbędne będzie upoważnienie/pełnomocnictwo do kasacji.

Jak ustalić wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej

Szkoda całkowita zostaje orzekana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Wysokość odszkodowania wyliczana jest zgodnie z następującym równaniem:

X – oznacza wartość nieuszkodzonego pojazdu przypadająca na dzień szkody,
Y – oznacza wartość wraku samochodu przypadająca na dzień szkody.

Różnica między wartością X i Y stanowi kwotę odszkodowania do wypłaty.

Podsumowując:

- szkoda całkowita ma miejsce wtedy, gdy wartość naprawy przekracza wartość samochodu w dniu zdarzenia,
- niemożliwe jest naprawienie samochodu,
- na rynku istnieją firmy zajmujące się skupem wraków oraz złomowaniem ich. Należy sprawdzić, czy posiadają do tego specjalne uprawnienia aby mogły wydać dokumenty potwierdzające,
- towarzystwo ubezpieczeniowe może Ci pomóc w sprzedaży samochodu ze szkodą całkowitą.
 

 "

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.