Wiadomości z Piekar Śląskich

Toczenie - kiedy przyda się w Twojej działalności?

  • Dodano: 2018-10-01 14:00

Warto byłoby zacząć od definicji toczenia, ale jeżeli jesteś osobą, która szuka podwykonawcy, to zapewne doskonale wiesz, na czym polega ten proces. Dla ciekawostki, wiele osób przez słowo "toczenie" rozumie obróbkę skrawaniem, dzięki której uzyskuje się bryły obrotowe. Przecież na logikę wziąć ruch na tokarce oraz dodać do tego obrabiany materiał, w wyniku którego otrzymamy kształty obrotowe. Otóż, tutaj musimy zrobić małą korektę. Nie zawsze produkcja seryjna toczeniem da nam tylko jeden typ wyrobu. Wystarczy wrzeciono zamienić na nóż tokarski i otwierają się przed nami nieograniczone możliwości.

Precyzja z lupą do kontroli
Obecnie nowoczesne tokarki pozwalają na osiąganie precyzyjnych produktów, które możemy mierzyć z dokładnością do milimetrów, bez szerokich błędów pomiarowych. Taka obrabiarka, jak już wspomnieliśmy w pierwszej części naszego artykułu, jest wielozadaniowa, wystarczy tylko manewrować dostępnymi ostrzami/wrzecionami czy nożami. Na dodatek, na maszynie możliwy jest różny typ obróbki - poziomy, pionowy, wewnętrzny czy zewnętrzny, a także rozróżniamy go na typ narzędzia lub jego ruch.

Na dodatek, seryjna produkcja toczeniem pozwala na sporą oszczędność dla zamawiającego. Dany produkt, potrzebny w dużym nakładzie, pozwoli na precyzyjne określenie wymiarów. Badania i pomiary twardości materiałów wskazują, że taki typ obróbki nie wpływa znacząco na jego parametry, a tym samym zapewnia doskonałą trwałość (zgodną z parametrami).

Jakie branże najbardziej skorzystają na seryjnym toczeniu?
Warto się zastanowić, jakie branże najbardziej skorzystają na produkcji seryjnej toczeniem. Idealnie powtarzalne parametry są niezbędne przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Podzespoły, układy, w których wykorzystuje się toczone półprodukty są wręcz koniecznością dla prawidłowego funkcjonowania. Jednak nie tylko ta branża skorzysta na powtarzalności. Coraz częściej w medycynie korzysta się z metalowych części, które mogą być poddane toczeniu. Szczególnie elementy wykorzystywane w chirurgii, ortopedii czy implantologii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.