Wiadomości z Piekar Śląskich

Wybieramy biznesowego laptopa od HP

  • Dodano: 2016-12-15 10:45

W segmencie biznesowych firma Hewlett-Packard rozwija przede wszystkim serię ProBook, oferując laptopy z każdej półki cenowej i jakościowej. Dziś bliżej przyjrzymy się dwóm modelom – HP ProBook 430 i 640.

Są to urządzenie, które zakupić można od 3000 do 4000 złotych. Występują one na rynku w różnych konfiguracjach sprzętowych, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów, by, w poszukiwaniu oszczędność, zrezygnować na przykład z jednej kości pamięci RAM czy szybszego dysku twardego.

Podobieństwa i różnice

W wersjach standardowych oba laptopy wykorzystują procesory serii Ultra Low Voltage. Gwarantują one stosunkowo niski poziom energii na poziomie 15 W w przypadku wskaźnika TDP. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na wielogodzinną pracę bez obawy o przegrzanie podzespołów czy wykorzystanie nadmiernej ilości prądu. W obu przypadkach do czynienia mamy z procesorami Intel Core szóstej generacji. Najczęściej spotykanymi modelami układów w tych laptopach są i5-6200U oraz i7-6500U.

HP ProBook 430 w najtańszych wersjach oferuje także procesory Intel Pentium 4405U, które jednak charakteryzują się dużo mniejsza wydajnością od układów serii Intel Core. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku modelu 640. Jeżeli bowiem dobrze poszukamy, możemy dostać go z procesorem MQ. Są to układy typowo mobilne o zwiększonej mocy obliczeniowej.

Na najwięcej możemy liczyć od czterordzeniowego i7-4702MQ, który oferuje naprawdę przyzwoite osiągi, zdecydowanie przewyższające możliwości procesorów z literką U. Oczywiście większa moc odbija się na wskaźniku TDP, który w tym przypadku rośnie do poziomu 37 W.

Największą przewagą HP ProBook 640 nad swoim konkurentem dysponuje w segmencie układów graficznych. W droższych konfiguracjach wykorzystuje on bowiem jednostką dedykowaną. W najlepszym przypadku będzie to AMD Radeon R7 M365X z 2GB pamięci. Nie jest to może najwyższa półka jakościowa, jednak z pewnością możemy w jej przypadku liczyć na więcej, aniżeli od jednostek zintegrowanych, z których korzysta model 430.

Pod względem obsługiwanej pamięci RAM mamy remis. Oba laptopy, w najmocniejszych konfiguracjach, korzystają z pamięci typu DDR4-2133 o maksymalnej pojemności 16 GB. Obydwa laptopy obsługują także wszystkie typy dysków twardych i różnego rodzaju dodatki, jak chociażby czytnik linii papilarnych.

Różnice widoczne są natomiast w matrycach. 13-calowy HP ProBook 430 wyposażony jest w ekran o rozdzielczości HD (1366x768), podczas gdy 14-calowego HP ProBooka 640 zakupić możemy także w wersji z matrycą Full HD (1920x1080).

Końcowy werdykt

Różnice pomiędzy opisywanymi laptopami nie są może duże, ale mogą zadecydować o końcowym wyborze. Jeżeli celujemy przede wszystkim w procesory o niskim poborze energii i nie przeszkadza nam brak dedykowanej karty graficznej i rozdzielczości Full HD, zdecydujmy się na HP ProBook 430.

Drugi z laptopów pozwoli oczywiście na więcej. Występuje on bowiem w konfiguracjach z lepszymi procesorami i układem graficznym. Jest jednak nieco droższy (przeważnie o około 500 złotych). Oba urządzenia, jak na klasę biznesową przystało, charakteryzują się natomiast bardzo solidną obudową, która z pewnością przetrzyma typowe obciążenia podczas pracy – zarówno tej mobilnej, jak i stacjonarnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.